1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4
0

Ybyrapora diversipes – ptasznik

Podrostek oraz dorosła samica:

{gallery}divera{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}diver2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Ybyrapora diversipes

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Brazylia.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Samice najczęściej dorastają do niecałych ~5 cm DC, z rozpostartymi odnóżami do ~11 cm. Samce mniejsze; dorosłe najczęściej mierzą ~4 cm DC. Młode osobniki są koloru połyskującego granatowego z charakterystycznym paskiem wzdłuż odwłoka, oraz jasnymi wstawkami po jego obu bokach. Dorosłe samice natomiast, posiadają złotawy karapaks, czarny odwłok z czerwonym ornamentem, oraz  częściowo pokryty jest czerwonymi włoskami. Odnóża koloru jasno-niebieskiego, z biało zakończonymi włoskami. Metatarsus, oraz Tarsus odnóży posiada czerwoną wstawkę występującą także np.: u Psalmopoeus irminia.

Terrarium

Terrarium o wymiarach 25x25x35 cm będzie odpowiednie. Jako podłoże możemy zastosować włókno kokosowe, lub torf (bądź mieszanka obu substratów) o grubości ~3 cm. Ptasznik o specyfikacji nadrzewnej, więc ściany terrarium możemy wyłożyć korkiem, i zastosować tuby korkowe, które pająk wykorzysta do wspinania się, oraz budowy gniazda. Nieodłącznym elementem terrarium powinna być miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, oraz pomoże nam utrzymać odpowiednią wilgotność, oraz wentylacja która zapewnia cyrkulację powierza.

Młodsze osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: po żywności). W tym przypadku stosujemy włókno kokosowe o mniejsze grubości, np.: 1,5 cm. W takim pojemniku możemy również umieścić kilka patyczków, które będą konstrukcja wsporczą gniazda, oraz powinny zapobiec jego budowie tuż przy wieczku.

Temperatura

26-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

70-80%.

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Nie należy do trudnych. Jedynym problemem, może okazać się skompletowanie dorosłej pary. Jeżeli jednak dojdzie do kopulacji, po ~2 miesiącach samica składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach zaczynają pojawiać się pierwsze pająki zwane nimfami I.

Relacja z rozmnożenia: klik

Uwagi

Ptaszniki z rodzaju Ybyrapora potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Ostatnimi czasy jej ceny znacznie spadły, stała się ona bardziej popularna. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów. Poprzednio zaliczany do rodzaju Avicularia, jednak został z niego wydzielony do Ybyrapora (Fukushima & Bertani, 2017).

Opinia hodowcy:

Młode osobniki są dość podatne na błędy hodowców, dlatego polecam je hodowcą, którzy mięli wcześniej kontakt w pająkami. Czasami zdarza się że maluch padają bez wyraźniejszej przyczyny.

Polecany dla:

Średnio zaawansowanych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

Bibliografia:

  • Koch, C.L. 1842.
    Die Arachniden. Nürnberg, Neunter Band, pp. 57-108, Zehnter Band, pp. 1-36.
  • Zdjęcia: Pulek, Miguel Gomez (mitchrobot4@aol.com), Mac Santos of Philippines, jorzata

Liczba wyświetleń: 4

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.