Dorosła samica:
{gallery}apophysis1{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}apophysis2{/gallery}
Nazwa angielska: Pinkfoot Goliath, Pinktoe Goliath
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Theraphosa apophysis
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Brazylia, Wenezuela
Biotop
Przebieg roczny i dobowy, oraz średnia dobowe i miesięczne temperatury mają cechę typową dla regionów klimatów równikowych i podrównikowych. średnio w ciągu roku temperatury wynoszą 27-29 °C, bez występowania ekstremów termicznych. Roczne amplitudy wynoszą od 1 °C do 3 °C. Także na Wyżynie Gujańskiej temperatury nie różnią się mimo iż jest to obszar wyżej położony. Średnie wartości wynoszą tam od 24 °C do 26 °C. Wilgotność na terenach występowania T. apophysis wynosi ~80%. Pokrywa glebowa na obszarze Wenezueli, jak i Brazylii jest zróżnicowana. Są to m.in. gleby laterytowe i gliniaste.
Zdjęcie biotopu: las deszczowy Wenezueli
Wygląd
Samice dorastają do równie imponujących rozmiarów jak pozostałe gatunki w tym rodzaju. Dorosłe mierzą ~11 cm DC, zaś samce ~6-8 cm DC. Ubarwienie dorosłych osobników podobne jest do T. blondi. Odwłok jest brązowy, przyjmujący różne odcienie tego koloru. Pokryty jest długimi włoskami (głównie na jego końcu). Karapaks jest również brązowy z jaśniejszą fovea. Odnóża ciemnobrązowe, z charakterystycznymi setami na patella. Posiada gruby femur. Wszystkie segmenty (oprócz patella, oraz femur) zdobią beżowe włoski.
Młode osobniki są ciemnobrązowe, z ciemnym wręcz czarnym odwłokiem. Maluchy T. apophysis, jak jedyny gatunek w tym rodzaju na wszystkich odnóżach posiada jasny tarsus. Okolice oczu są ciemne.
Terrarium
Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie dużych wymiarów terrarium np.: 40x40x30 cm. (30 cm – wysokość). Jako podłoże można zastosować mieszankę włókna kokosowego z piaskiem. Aby terrarium przypominało naturalny habitat pająka, można umieścić w nim również niewielką ilość gliny. Jako kryjówkę, możemy użyć poziomo ułożoną sporą donicę, lub tubę z korka. Ważna jest miseczka z wodą, oraz odpowiednio duża wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza. Młode pająki trzymamy w dostosowanych plastikowych pojemnikach.
Temperatura
~26-28°C, z uwzględnieniem kilkustopniowego nocnego spadku.
Wilgotność
~80%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Trudne. W Polsce skompletowanie dorosłej pary jest praktycznie niemożliwe. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo złożenia kokonu, samica powinna być w dużym terrarium, ze sporą ilością podłoża (~10-13 cm). Przed samą kopulacją samica powinna być intensywnie nakarmiona – zmniejszy to ryzyko zjedzenia samca. Kokon jest składany po ~4 miesiącach. Znajduje się w nim ~100 jaj. Kokon zaleca się odebrać po ~45 dniach.
Uwagi
Gatunek zaklasyfikowany w roku 1991 przez Tinter’a. Posiada stosunkowo słaby jad, aplikuje jednak jego sporą ilość ofierze. Dorosłe samce jako jedyne w tym rodzaju posiadają haki goleniowe na I parze odnóży. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 3 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 3 |
Dostępność |
5 |
Źródło:
- http://animal-world.com/encyclo/reptiles/spiders/GoliathBirdEatingSpider.php
- http://www.aracmania-forum.com/index.php?page=Thread&threadID=49
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Wenezueli
- Zdjęcia: Maciej Rojewski – matthieu
- AUER, H.-W. 2008: Riesenvogelspinnen – Theraphosa blondi &Theraphosa apophysis. – Herpeton Offenbach
- SCHMIDT,G. 1993. Vogelspinnen. Landbuch-Verlag, Hannover. 4. Aufl.
- SCHMIDT,G. & RUDLOFF 2003.Die Vogelspinnen, 1. Auflage, Die Neue Brehm- Bücherei Bd. 641, Verlag Westarp Wissenschaften
- STRIFFLER, B. F. 2006. Riesenvogelspinen – Theraphosa blondi und Theraphosa apophysis. Natur und Tier – Verlag Münster
Liczba wyświetleń: 3