1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1
0

Tapinauchenius latipes – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}latipes1{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Tapinauchenius latipes

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Taminałkenius latipes

Występowanie

Ameryka południowa: Wenezuela

Biotop

Las deszczowy. Zamieszkuje opuszczone dziuple i szczeliny w drzewach.

Wygląd

Pająki te nie dorastają do dużych rozmiarów. Przeciętna wielkość dorosłej samicy to ~4,5 cm DC, oraz ~10 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce różnią się od samic m.in.: wielkością – dorosłe mierzą zazwyczaj ~3,5 cm DC, oraz ~9 cm z odnóżami. Poza tym u dorosłych na końcówkach nogogłaszczek widoczne są narządy kopulacyjne zwane bulbusami, a na pierwszej parze odnóży krocznych – haki. Jeśli chodzi o ubarwienie: odnóża, karapaks, oraz odwłok są koloru ciemnofioletowego.

Terrarium

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 20x20x25 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz, bądź kliszówkach. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe, lub torf  o grubości ~3 cm. W terrarium jako wystrój możemy zastosować kawałki kory, kamienie, czy tuby korkowe. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.

Temperatura

27-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C

Wilgotność

75%.

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Łatwe. Para chętnie kopuluje. Zdarza się jednak że samica bywa agresywna w stosunku do samca. Po kopulacji, w przeciągu ~2 miesięcy samica składa kokon w którym po kolejnych ~24 dniach pojawiają się pierwsze nimfy I, w ilości ~60 sztuk.

Uwagi

Dobrze skacze, jest szybki. Zaniepokojony ucieka do gniazda. Samice mierzące ~4 cm DC są zdolne do wytworzenia kokonu (niekiedy również mniejsze).

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 3

Zdjęcia: Mac Santos of Philippines

Liczba wyświetleń: 1

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.