1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1
0

Tapinauchenius gigas – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}tgigas1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}tgigas2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Tapinauchenius gigas

Nazwa polska:

Ptasznik cytrusowy.

Wymowa:

Tapinałkenius gigas

Występowanie

Ameryka południowa: Gujana Francuska.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Pająki tego gatunku dorastają do niecałych 6 cm DC, oraz 13 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są mniejsze, i smuklejsze. Pająki te posiadają atrakcyjne ubarwienie. Młode osobniki wyglądem są podobne do niektórych gatunków z rodzaju Avicularia. Jednak w miarę czasu liniejąc ich przednie odnóża stopniowo zaczynają ciemnieć (zazwyczaj ~L4), i stopniowo się wybarwiać. Młodsze, oraz dorosłe osobniki posiadają ubarwienie koloru pomarańczowego. Tarsus odnóży jest najintensywniej pomarańczowy. Odwłok do połowy jest ciemny. Karapaks oliwkowo-złoty.

Terrarium

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika Tapinauchenius gigas, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x35 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~4 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura

~28°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

~80%.

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do trudnych. Jeżeli dojdzie do kopulacji samica po ~80 dniach samica składa kokon. Po kolejnych ~25 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze młode pająki nazywane nimfami.

Uwagi

Dobrze skacze, oraz jest szybki. Samice mierzące ~4,5-5 cm DC, są zdolne do wytwarzania kokonu. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

T. gigas to jeden z popularniejszych gatunków w tym rodzaju. W każdym stadium potrafi zaskakiwać swoją szybkością. Rzadko się stawia. Zaniepokojony ucieka do gniazda. Jest bardzo żarłoczny. Nigdy nie miałem problemów z ich karmieniem. Małe osobniki radzą sobie bez problemu ze sporymi mącznikami, oraz karaczanami.

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 3
Trudność hodowli 3
Dostępność 1

Zdjęcia: Mac Santos of Philippines, Michal302, matthieu

Bibliografia:

  • Caporiacco, L. di. 1954.
    Araignées de la Guyane Française du Muséum d’Histoire Naturelle de Paris. Commentat. pontif. Acad. Scient. 16: 45-193 [p. 50].

Liczba wyświetleń: 1

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.