Dorosła samica:
{gallery}lug1{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}luga2{/gallery}
Spermetka dorosłej samicy:
{gallery}lugwyl1{/gallery}
Nazwa angielska: Grey Starburst Baboon
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Pterinochilus lugardi
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: Tanzania, RPA.
Biotop
Obszar występowanie tego gatunku (główne RPA) charakteryzuje duża roczna amplituda temperatur. średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu wynosi około 14 °C na zachodnim wybrzeżu (sierpień) do 18 °C na wschodnim i południowo-wschodnim wybrzeżu (lipiec), w najcieplejszym miesiącu (styczeń) od 17 °C na wschodnim wybrzeżu do 25–27 °C; na południowym zachodzie. Najwyższe temperatury występują na obszarze Kalahari, średnie wartości wahają się od 26 do 28 °C. Występują duże wahania dobowe, co oznacza, że w dzień występują duże upały, a w nocy jest zimno. Układ opadów jest silnie zróżnicowany pod względem wielkości, rozkładu rocznego i terytorialnego. Najwyższe opady ponad 1000 mm. rocznie występują we wschodniej części kraju, natomiast na zachodzie są one niskie. Średnio zachodnia część kraju otrzymuje rocznie około 600 mm.
Wygląd
Cały rodzaj Pterinochilus, należy do atrakcyjnych ptaszników. Ubarwienie tego gatunku ptasznika, świadczy o przynależności do tegoż rodzaju. Samice dorastają do ~5 – 6 cm długości samego ciała, oraz ~12 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są oczywiście sporo mniejsze, i smuklejsze. Dorosłe niezmiernie rzadko przekraczają 4 cm DC. Jeśli chodzi o cechy ubarwienia samicy, głównym kolorem jest jasny beż, który pokrywa odnóża, karapaks, oraz odwłok pająka. Oczywiście przyjmuje od różne odcienie, i tak na odwłoku, przechodzi w jaśniejszy, wpadający w pomarańcz. Ponadto na karapaksie widoczne są ciemne prążki, typowe dla tego rodzaju, a na odwłoku czarne cętki.
Terrarium
Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Mniejszy wymiar to wysokość. Jako podłoże ciekawym rozwiązaniem będzie mieszanka włókna kokosowego, oraz piasku. W terrarium mogą znaleźć się elementy wystroju złożone z kamieni, czy tuby korkowej ułożonej na podłożu.
Temperatura
~27-29°C, z kilkustopniowym nocnym spadkiem.
Wilgotność
~70%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Rozmnażanie nie należy do trudnych. Przebiega podobnie jak u np.: P. murinus. Samica składa kokon po ~2 miesiącach.
OSOBNY ARTYKUŁ: ROZMNAŻANIE
Uwagi
Gatunek sklasyfikowany w 1897 roku przez Pocok’a. Pająk ten jest szybki, zazwyczaj agresywny, oraz dysponuje stosunkowo silnym jadem. Samice dożywają ~12 lat, samce natomiast giną po ~15 miesiącach. Jego synonimy to: Harpactirella flavipilosa, Pterinochilus flavipilosus. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 3 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 3 |
Bibliografia:
- Foto: RSA, Mariusz86
- www.wikipedia.org – PL
- www.africangamesafari.com
- Pocock, R.I. 1900.
Some new Arachnida from Cape Colony. Ann. Mag. nat. Hist. (7) 6: 316-333 [p. 318]. - Messenger, P. 1988.
Breeding notes and observations of Pterinochilus lugardi. Journal of the British Tarantula Society 22(2): 39-42.
Liczba wyświetleń: 2