1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
23
0

Hodowla grupowa ptaszników

Hodowla grupowa: na podstawie Holothele incei

Przed rozpoczęciem hodowli grupowej, powinniśmy najpierw zastanowić się jakie ptaszniki są do tego odpowiednie, oraz którego wybierzemy do naszej hodowli. Najbardziej do hodowli grupowej nadają się pająki z rodzajów: Holothele spp, Avicularia spp, Poecilotheria spp. Czasami również Psalmopoeus spp, Hysterocrates spp, Heteroscodra mcaulata, i inne. Zakładając taką hodowlę, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

  1. Pojemnik hodowlany: Musi być odpowiednio duży, aby mógł zapewnić pająkom przestrzeń życiową, oraz miejsce na uwicie gniazda. W moim przypadku do hodowli grupowej 10 sztuk Holothele incei użyłem pojemnika o wymiarach 30x15x15 [dł. x szer. x wys.]. Jako podłoże zastosowałem włókno kokosowe, o grubości ~3 cm. Ponadto zapewniłem pająkom kilka kryjówek, które szybko zostały zamieszkane przez „elitę” pająków. Pozostałe same musiały zadbać o budowę gniazda. Moje pająki były w stadium L1 (od pająków w tym stadium zaczyna się hodowlę grupową). Jako wystrój zastosowałem kawałki korka prasowanego, oraz kilka kamieni. Gdy pająki były już w stadium ~L7 zmieniłem wystrój, oraz wymieniłem podłoże. Wystrojem byłe niewielka tuba korkowa ulokowana po środku pojemnika. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewnia cyrkulację powietrza w pojemniku. Musi być odpowiednio duża, aby ta cyrkulacja była na dostatecznym poziome, oraz na tyle mała aby pająki w stadium L1 nie uciekły, dlatego wraz z kolejnymi wylinkami, powiększałem ją.
  2. Karmienie: Karmienie jest kolejną bardzo ważną kwestią. Musimy zapewniać dostateczną ilość pokarmu, tak aby pająki na zaczęły się zjadać. W tym celu raz na jakiś czas wrzucamy do pojemnika tyle karmówki, ile jest pająków. Młodym osobnikom podajemy małe mączniki, pinki, niewielkie karaczany, natomiast wraz z kolejnymi wylinkami, podajemy większy pokarm.
  3. Ogrzewanie: Pająki ogrzewamy standardowo jak pozostałe pająki: najlepszym rozwiązaniem jest kabel grzewczy, o mocy np.: 15W. Oczywiście wszystko zależy od temperatury jaką mamy w pomieszczeniu, wielkości pojemnika itd. Temperatura jaką ja zapewniam sowim osobnikom to ~29°C w dzień, oraz ~25°C nocą.

Jeżeli zapewnimy wyżej wymieniowe warunki możemy przystąpić do założenia hodowli grupowej, która z całą pewnością będzie świetnym elementem obserwacyjnym.

Kilka zdjęć mojej hodowli:

[photo soon!]

Liczba wyświetleń: 23

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.