Dorosła samica:
{gallery}pulcher1{/gallery}
Przykładowe zdjęcia wylinki samca mierzącego 4 cm DC:
{gallery}pulchermal{/gallery}
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Psalmopoeus pulcher
Nazwa polska:
Ptasznik piękny.
Występowanie
Ameryka południowa: Kolumbia, Kostaryka.
Biotop
Las deszczowy.
Wygląd
Samice dorastają średnio do ~6cm DC, z rozpostartymi odnóżami do ~13 cm. Samce są nieco mniejsze: dorosłe zazwyczaj mierzą ~4,5 cm DC, oraz 10 cm z odnóżami. Ubarwienie to głównie kolor pomarańczowy. Karapaks złotawy, odwłok czarny. Odnóża są pokryte długimi pomarańczowymi włoskami.
Fot: Dorosła samica
Terrarium
Odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x25x40 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe zamieszane z piaskiem o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego terrarium można wyposażyć w ściankę i/lub tubę korkową, po której pająk będzie mógł się wspinać, oraz uwije sobie gniazdo. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.
Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Wiele hodowców również umieszcza w takim pojemniku patyczki na skos, które są podporą dla gniazda. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.
Temperatura
~27-29°C.
Wilgotność
~85%.
Żywienie
Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Nie należy do trudnych. Samica bywa agresywna w stosunku do samca. Jeżeli dojdzie do udanej kopulacji, samica po ~2 miesiącach może złożyć kokon w którym po kolejnych ~25 dniach pojawią się pierwsze pająki zwane nimfami.
Uwagi
Nie znajduje się na liście CITES, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, dobrze skacze, dysponuje jadem o słabej sile.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Początkujących hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 2 |
Temperament | 3 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 2 |
Zdjęcie wylinki: k0tlet
Zdjęcia samicy: Mac Santos of Philippines
Liczba wyświetleń: 8