1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Poecilotheria tigrinawesseli – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}tigrinawesseli1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}tigrina2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Poecilotheria tigrinawesseli

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Poeciloteria tigrinawesseli

Występowanie

Azja: Indie

Biotop

Las tropikalny.

Wygląd

Samice tego gatunku dorastają do blisko 8 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~18 cm. Samce są nieco mniejsze i smuklejsze. Dorosłe zazwyczaj mierzą ~5 cm DC, oraz 15 cm z rozprostowanymi odnóżami. Posiada bardzo atrakcyjne ubarwienie: odnóża koloru czarnego, z kremowymi wstawkami. Karapaks zdobi ciemna plama, z wyglądu przypominająca gwiazdę. Odwłok zdobi jasny ornament, który prowadzi przez jego całą długość.

Fot: Dorosła samica z dorosłym samcem w tle

Terrarium

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x40 cm. Ważne aby wysokość była wyższa, ponieważ jest to ptasznik nadrzewny. Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe, zmieszane z torfem, o grubości ~5cm. W terrarium możemy zastosować tuby korkowe, które pająk wykorzysta do uwicia sobie gniazda, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Podniesie to estetykę, a pająk będzie mógł się bez problemu wspinać bez ryzyka upadku. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza na dostatecznie wyskoki poziomie, oraz miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.

Młode osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: po kliszy). Tutaj stosujemy mniejszą ilość podłoża ~1,5 cm. Wielu hodowców stasuje również dwa patyczki ułożone w pojemniki pionowo na skos, które są podporą dla gniazda.

Temperatura

~25-27°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność

60-70%.

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Trudne. Dodatkowym problemem może okazać się skompletowanie dorosłej pary. Jeżeli samica zaakceptuje swojego partnera, i dojdzie do kopulacji, to po ~3 miesiącach może złożyć kokon, który zaleca się pozostawić jej na ~30 dni. Po tym czasie odbieramy go. Powinny być już w nim nimfy I.

Uwagi

Szybki, agresywny, dobrze skacz, oraz dysponuje silnym jadem. Inne nazwy tego pająka to Wessel’s Ornamental, Wessel’s Tiger Ornamental, Tigris Ornamental, Tiger Ornamental, Wessel’s Tiger Spider. Nie znajduje się na liście CITES. Nadaje się do hodowli w grupie, przy zapewnieniu odpowiedniej iloście miejsca, oraz pokarmu.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 5
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 4

Zdjęcia: matthieu, Jmugleston

Bibliografia:

  • Smith, A.M. 2006.
    A new species of Poecilotheria from northeast peninsular India (Araneae, Mygalomorphae, Theraphosidae) with notes on its distribution and conservation status. Journal of the British Tarantula Society 21(3): 83-94 [p. 86, pl. 1-2, f. 1-20].
    Download Article

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.