1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
14
0

Poecilotheria regalis – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}regalis1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}regalis2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Poecilotheria regalis

Nazwa polska:

Ptasznik królewski

Wymowa:

Poeciloteria regalis

Występowanie

Azja: Indie.

Biotop

Nadrzewny ptasznik zamieszkujący tropikalne lasy.

Wygląd

Dorosłe samice mierzą zazwyczaj ~7 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami ~18 cm. Samce różnią się od samica ubarwieniem, które jest bardziej matowe, i wielkością – są mniejsze, i smuklejsze. Odnóża są biało-czarne, z niewielkimi żółtymi wstawkami. Przez środek karapaksu przebiega grupa kreska koloru czarno-kremowego. Odwłok zdobi kremowy ornament, przypominający choinkę. Okolice oczu są czarne.

Terrarium

Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~4 cm. Terrarium możemy przyozdobić według własnych upodobań, uwzględniając biotop pająka. Na pewno ciekawym elementem wystroju będą tuby korkowe, gałęzie, kamienie, odpowiednie rośliny itp. Niezbędnym elementem w terrarium  jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego ewentualnej śmierci. Konieczna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura

27°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

70%, utrzymujemy poprzez zwilżania podłoża.

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Średnio trudne. Jeżeli samica zaakceptuje swojego partnera, i dojdzie do kopulacji, to średnio po ~4 miesiącach składa kokon w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiać się zaczynają pierwsze nimfy.

Fot 1: Pająki podczas kopulacji

Fot 2: Samica pilnująca kokonu

Fot 3: Nimfy II oraz ich wylinki

Uwagi

Najpopularniejszy gatunek z rodzaju Poecilotheria. Często również jest pierwszym gatunkiem w hodowli Poecilotheria. Mimo wszystko jest agresywny, dobrze skacze, oraz dysponuje silnym jadem. Nie znajduje się na liście CITES, toteż nie wymaga posiadania żadnych dokumentów. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Przy zapewnieniu dostatecznej ilości miejsca i pokarmu, nadaje się do hodowli w grupie.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 2
Dostępność 1

Zdjęcie: matthieu, Mac Santos of Philippines, Mariusz86

Bibliografia:

  • Pocock, R.I. 1899.
    The genus Poecilotheria: its habits, history and species. Ann. Mag. nat. Hist. (7) 3: 82-96 [p. 89, pl. 7, f. 1].

Liczba wyświetleń: 14

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.