1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Phormictopus platus – ptasznik

Dorosły samiec:

{gallery}platus2{/gallery}

 


Nazwa angielska: Caribbean Grey Birdeater, Golden-grey birdeater, Cuban Goldish Grey Birdeater.


 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Phormictopus platus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

  • Ameryka północna: Stany Zjednoczone (Floryda)
  • Ameryka środkowa: Kuba

Biotop

Pająk żyje w strefie klimatu tropikalnego charakteryzującego się dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami. Średnia wilgotność powietrza wynosi ~70%, w zależności od pory roku może ona osiągnąć poziom nawet ~95%. W ciągu roku notuje się 330 dni słonecznych, co gwarantuje wysoką temperaturę praktycznie przez cały rok. Średnie temperatury w ciągu dnia wahają się między 27°C a 32°C. Na Kubie występują dwie główne pory roku. Pora sucha i pora deszczowa. Pora sucha wypada w okresie między grudniem a kwietniem, w tym czasie panuje najmniejsza wilgotność. Pora deszczowa rozpoczyna się w maju i trwa do października. W okresie od maja do lipca występują tropikalne deszcze.

Wygląd

Rozmiar dorosłej samicy to ~8 cm, oraz ~20 cm z odnóżami. Samce są oczywiście mniejsze, i smuklejsze. Dorosłe bardzo rzadko przekraczają 5 cm DC. P. platfus, jest bardzo ładnie ubarwionym gatunkiem. Posiada brązowe odnóża, które przy odpowiednich warunkach świetlnych połyskują na złotawy kolor (głównie femur). Wraz z odwłokiem są porośnięte różnej długości rudymi włoskami. Karapaks jest brązowy, miejscami złoty. Mniejsze osobniki są bardzo ciemne, z kilkoma czerwonymi włoskami.

Terrarium

Dla tego gatunku ptasznika wymagane jest terrarium o wymiarach ~30x30x30 cm, jednak wysokość może być mniejsza. Ścianki terrarium (głównie dla estetyki) możemy poryć korkiem prasowanym. Jako podłoże, zastosujmy włókno kokosowe. Im więcej ułożymy go w terrarium, tym głębszą norkę wykopie sobie pająk. Gdy zastosujemy go tylko kilka cm, wart umieścić jakąś kryjówkę, np.: z doniczki, czy tuby korkowe, ułożonej pozioma na podłożu.

Temperatura

~27°C-29°C, z nocnym spadkiem do ~22°C

Wilgotność

~80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Średnio trudne. Aby jednak było skuteczne, musi choć po części przypominać naturalny habitat pająka. Nocą temperatura powinna wynosić ~19°C, i w zależności od pory utrzymana odpowiednia wilgotność. Samica może złożyć kokon po ~4 miesiącach od kopulacji.

Uwagi

Został odkryty, i po raz pierwszy opisany w roku 1917 przez Chamberlin’a. Nazwa handlowa to Eurypelma spinicrus. Potrafi być agresywny, i zaciekle bronić gniazda. Na ogół jednak zaniepokojony ucieka. Nie dysponuje silnym jadem, jednak potrafi wstrzyknąć jego sporą ilość.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

www.kubaonline.pl

Zdjęcia: Tomazi

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.