1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Phormictopus atrichomatus – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}artichromatus1{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Phormictopus atrichomatus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

  • Ameryka południowa: Kuba
  • Ameryka środkowa: Honduras

Biotop

Pająki te występują w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, gdzie występuje jedna pora deszczowa. Zachodnie krańce kraju objęte są działaniem zwrotnikowego klimatu, gdzie wyraźnie zaznacza się pora sucha. Klimat Kuby jest gorący i wilgotny, łagodzony przez północno-wschodni pasat.

Temperatury są wysokie, ale występują widoczne amplitudy w ciągu roku. W okresie zimowym średnie wartości wynoszą 22°C, a latem 27°C. Opady odzwierciedlają typ klimatu Kuby. Średnie wartości opadowe wynoszą od 600 do 1200 mm deszczu na nizinnych terenach. Jedynie w górach wartości opadowe są wyższe i wynoszą od 2000 do 2200 mm. Pora deszczowa na większości terenów kraju trwa od maja do listopada. Na zachodnich krańcach wyspy, pora sucha jest wyraźnie zaznaczona, większy jest wpływ suchych mas powietrza. Kuba leży na trasie cyklonów tropikalnych, które występują późnym latem i jesienią.

Wygląd

Samice P. atrichomatus dorastają średnio do ~8 cm DC, oraz ~22 cm z rozpostartymi odnóżami. Młodsze osobniki tuż po przejściu wylinki stają się niebieskawe. Ubarwienie dorosłych samic to przede wszystkim kolor granatowy. Odwłok jest ciemny pokryty średniej długości brązowymi włoskami. Odnóża przy odpowiednim świetle połyskują na złotawy kolor. Wzdłuż odnóży, od Petalle, do Tarsus widoczne są jasnawe paski.

Terrarium

Standardowe terrarium dla pająków naziemnych. Powinno mieś wymiary ~30x30x30 cm.  Jako podłoże, najlepiej sprawdzi się takie, które dobrze absorbuje wilgotność, czyli np.: włókno kokosowe, z torfem. W terrarium mogą znaleźć się elementy wystroju, np.: tuby korkowe. Niezbędnymi elementami są miseczka z wodą, oraz wentylacja.

Temperatura

~27-28°C.

Wilgotność

75%.

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

-brak-

Uwagi

Sklasyfikowany w roku 1991 przez Schmidt’a. Dojrzałe samce na nogogłaszczkach posiadają narządy kopulacyjne (bulbusy), a na przedniej, najdłuższej parze kończyn krocznych haczyki. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 3
Temperament 2
Trudność hodowli 3
Dostępność 5

Zdjęcia: Crawltech

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.