Dorosła samica:
{gallery}platyoma1{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}platyomma2{/gallery}
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Pamphobeteus platyomma
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Brazylia.
Biotop
Lasy sawannowe.
Wygląd
Samice dorastają do ~10 cm DC. Samce są mniejsze. Dorosłe rzadko przekraczają ~6 cm DC. Zarówno młode osobniki, samice, czy dorosłe samce są atrakcyjnie ubarwione.
- Młode osobniki mają ciemne odnóża, porośnięte bordowymi włoskami. Karapaks, również jest ciemny, z charakterystycznym różowym wzorkiem (najbardziej intensywny w okolicach oczu). Pomarańczowy odwłok zdobi czarny ornament w kształcie choinki. Ponadto pokryty jest rudymi włoskami.
- Dorosłe samice są brązowe. Niektóre segmenty odnóży (głównie petella, oraz tibia) ozdobione są jasno-brązowymi paskami. Femur jest grubszy, i ciemniejszy od pozostałych segmentów. Karapaks brązowy, pokryty jasno brązowym wzorkiem (głównie rozchodzący się po bokach oczu do coxa). Odwłok jest ciemno brązowy, pokryty jaśniejszymi włoskami.
- Ubarwienie dorosłych samców, to głównie różowy kolor. Odnóża (femur, petella, oraz tibia) są różowe. Metatarsus, oraz tarsus, są czarne. Na pierwszej parze odnóży krocznych (segment tibia) znajdują się haki. Karapaks jest czarny, intensywnie pokryty różowym wzorkiem (który właściwie jest jego głównym kolorem). Chelicery, oraz nogogłaszczki, również posiadają różową poświatę. Odwłok natomiast jest czarny, z ciemnymi włoskami. Na końcówkach nogogłaszczek, jak u wszystkich dorosłych samców ptaszników, znajdują się narządy kopulacyjne zwane bulbusami.
Terrarium
Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~35x35x25 cm. (mniejszy wymiar do wysokość). Jako podłoże zaleca się zastosowanie włókna kokosowego, lub torfu o grubości ~8 cm. W terrarium można umieścić miseczkę z wodą. Ważna jest również wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza. Jako elementy wystroju można umieścić w terrarium kawałki, kory (tuby korkowe), kamienie, czy odpowiednie rośliny.
Temperatura
~27-28°C, z kilkustopniowym nocnym spadkiem.
Wilgotność
~75%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Przed kopulacją samicę należy intensywnie nakarmić, aby zminimalizować ryzyko zjedzenia samca. Rozmnażanie nie należy do łatwych. Samica bywa agresywna w stosunku do samca, i nie zawsze dochodzi do kopulacji, dlatego systematycznie należy próbować. Samica może złożyć kokon po ~4 miesiącach od kopulacji. Jest to oczywiście czas szacowany. Zdarzają się przypadki złożenia kokonu nawet po kilkunastu miesiącach. W kokonie może znaleźć się ~ 200 jaj.
Uwagi
Poprzednia nazwa tego pająka to Vitalius wacketi. Niekiedy nadal jest ona używana (zwłaszcza w handlu). Wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Pająki z tego rodzaju są ciekawmy obiektem obserwacji, głównie z uwagi na swoje rozmiary. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Średnio doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 3 |
Temperament | 2 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 4 |
Zdjęcia: Crawltech, Jmugleston from AB
Bibliografia:
- Klatter, F. 2000.
Een kweekverslag van Pamphobeteus platyomma. Tijdschrift van Vogelspinnen Vereniging Nederland 8(29).
Liczba wyświetleń: 2