Mącznik młynarek – (Tenebrio molitor), to chrząszcz z rodziny czarnuchowatych. Dorosły owad osiąga rozmiary ~15-20 mm natomiast larwa mierzy ~30 mm. Oczywiście zdarzają się również okazy mniejsze lub większe od wyżej podanych.
Świetnie nadaje się jako karmówka, dla zarówno małych, jak i większych ptaszników. Jest bardzo łatwy w hodowli, i bez problemu udaje się go rozmnożyć.
Warunki hodowli:
Wielkość pojemnika, i warunki hodowli zależą tylko i wyłącznie od naszych własnych potrzeb. Na początek odpowiedni będzie plastikowy pojemnik o wymiarach np: 15×15 (dł. x szer.). Wysokość nie ma żadnego znaczenia. Mączniki nie potrafią wspinać się po pionowych powierzchniach, więc można hodować je bez zamknięcia. Jeśli jednak zdecydujemy się na zamykany pojemnik, pamiętajmy o dostatecznej wentylacji.
Jako podłoża używamy wszelakich produktów zbożowych: np: mieszanki płatków owsianych, oraz mniejszych kawałków chleba, o grubości ~5-8 cm. Aby zminimalizować kanibalizm w hodowli, należy wysypać niewielki ilości np: karmy dla zwierząt domowych, lub kawałki szynki, aby zapewnić dostateczną ilość białka. Najlepiej nie zwilżać podłoża – mączniki będą pobierać wodę z owoców/warzyw, które co jakiś czas powinniśmy wrzucać do pojemnika. Pamiętajmy jednak o usuwania resztek.
Temperatura może oscylować w granicach 10-35°C. Oczywiście im wyższa, tym szybsza przemiana materii owadów, oraz szybsze rozmnażanie. Podłoże co jakiś czas należy wymieniać, lub uzupełniać ponieważ zostanie ono przerobione na drobny pył, który gromadzi się na dnie pojemnika.
Fot: Larwa mącznika
Dymorfizm płciowy:
Rozpoznawanie płci u mączników jest trudne, z racji iż są ta niewielkie owady. Samce mają bardziej wygięte przednie golenie, które podczas kopulacji podnoszą do góry. Jeśli nie możemy rozpoznać płci dorosłej postaci, możemy ją rozpoznać na podstawie poczwarki: na końcu odwłoka jeśli znajdują się dwa drobne ząbki, jest to samica.
Fot: Poczwarka
Rozmnażanie:
Nie wymaga od nas żadnego działania. Dorosła postać ~15 dni po kopulacji rozpoczyna proces składania jaj, które przykleja do fragmentów podłoża. Po okresie ~25 dni wylęgają się bardzo małe larwy, mierzące ~3 mm, które najczęściej znajdują się w najniższych partiach podłoża. Bardzo trudno jest je dostrzec. Następnie larwy przechodzą kolejne wylinki, rosnąc zależnie od m.in.: temperatury. Po ~15 wylinkach larwa wygina się w kształt litery C, przekształcając się w poczwarkę. W tym okresie jest bezbronna, i często jest nadgryzana przez inne owady, zwłaszcza gdy nie zapewniamy odpowiedniej ilości białka. Po ~20 dniach poczwarka przeobraża się w dorosłą postać, gotową do rozmnażania.
Fot: Dorosła postać (imago) tuż po kopulacji
Fot: Hodowla
Uwagi
Jeśli zaniedbamy hodowlę, tzn. nie będziemy usuwać resztek owoców/mięs mogą pojawić się roztocza, które rozprzestrzenią się po najbliższym otoczeniu, i mogą dostać się do hodowli naszych zwierząt!
Liczba wyświetleń: 2