1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8
0

Lampropelma nigerrimum – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}nigerinum1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}nigerinum2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Lampropelma nigerrimum

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Azja: Sangihe (indonezyjska wyspa).

Zdjęcia biotopu pająka: [KLIK]

Biotop

Las tropikalny. Zamieszkuje szczeliny w drzewach.

Wygląd

Przypuszczalnie samice dorastają do ~7 cm DC, oraz z rozpostartymi odnóżami ~20 cm. Samice posiadają jednolite ubarwienie koloru czarnego. Samce są mniejsze i jaśniejsze (widać to również u podrostków, dzięki czemu ławo można rozpoznać płeć).

Terrarium

Odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~4 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego terrarium można wyposażyć w ściankę i/lub tubę korkową. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Wiele hodowców również umieszcza w takim pojemniku patyczki na skos, które są podporą dla gniazda. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura

~28°C z nocnym spadkiem o ~3°C.

Wilgotność

~80%.

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Trudne, ze względów, iż samica musi zaakceptować samca, oraz ich dostępność na polskim rynku. Gdy jednak dojdzie do kopulacji, średnio po upływie ~4 miesięcy składa kokon, którym po ~30 dniach zaczynają pojawiać się pierwsze nimfy I. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo złożenia kokony, konieczne jest naśladowanie pory suchej, oraz mokrej, odpowiednio zmieniając warunki panujące w terrarium.

Uwagi

Pająk ten uznany był za wymarły, jednak ponownie został odnaleziony przez Jean Michel Verdez i Christophe Bauduin w listopadzie 2007 roku. Jest jednak niedostępny (w Polsce). Posiada silny jad, oraz jest szybki. Potrafi strydulować, czyli wydawać syczące dźwięki poprzez ocieranie o siebie pazurów jadowych. Wyglądem przypomina Lampropelmę sp. Borneo Black. Jest ona jednak znacznie jaśniejsza, i posiada jasnawy ornament na odwłoku:

Zdjęcia porównawcze obu pająków: L. n, oraz L sp. B B.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

______________________________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 3
Dostępność 4

Bibliografia:

  • Zdjęcia: http://sites.google.com/site/asianarboreals/asianarboreals, kosma
  • Simon, E. 1892.
    Histoire naturelle des araignées. Paris, 1: 1-256 [p. 151].
  • Verdez, J.-M. 2009.
    Lampropelma nigerrimum SIMON, 1892 — Habitat, Haltung und Vermehrung. ARACHNE 14(6): 21-31.

Liczba wyświetleń: 8

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.