1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Iridopelma zorodes – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Iridopelma zorodes

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Brazylia.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Z racji na znikomą ilość informacji o tym pająku, pozostaje podejrzewać, iż samice tego gatunku dorastają do ~4 cm DC, oraz ~12 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są nieco mniejsze i smuklejsze. Karapaks oraz odnóża są koloru szarego. Odwłok matowo-pomarańczowy porośnięty czerwonymi włoskami.

Terrarium

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x30 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, pojemnikach na mocz itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Temperatura

~25-29°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność

~70-80%.

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Nie należy do trudnych. Obecnie w Polsce jest praktycznie niemożliwe skompletowanie dorosłej pary. Samice stosunkowo rzadko bywają agresywne w stosunku do samców. Po udanej kopulacji samica w przeciągu ~2 miesięcy składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiać się zaczynają pierwsze pająki zwane nimfami I.

Uwagi

Inne spotykane nazwy tego pająka to: Typhochlaena zorodes, lub Avicularia zorodes. Nie znajduje się na liście CITES, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Posiada słaby jad. W Polsce niespotykany.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.