1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Ephebopus murinus – ptasznik

Galeria:

{gallery}emurinus{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Ephebopus murinus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Brazylia

Biotop

Pająk występuje w strefie klimatu równikowego wilgotnego, który charakteryzuje się występowaniem opadów przez cały rok. Temperatury zazwyczaj są wysokie przez cały rok, ale nie występują ekstrema termiczne. Wahają się one w granicach od 24° do 28 °C. W Cayenne średnia temperatura w najchłodniejszym okresie wynosi 25,6 °C, a najcieplejszym 26,2 °C. Amplitudy dobowe są niewielkie. Opady deszczu przez cały rok są wysokie i nie występuje tam pora sucha. Jedynie na południowych krańcach kraju, w obrębie Wyżyny Gujańskie występuje kilkumiesięczna pora sucha, ale i tam opady są wysokie i przekraczają rocznie 2000 mm. W strefie nadmorskiej średni roczny opad wynosi 3500 mm, w Cayenne – 3717 mm. Przez cały rok utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza powyżej 80%.

Wygląd

Ptaszniki te dorastają do następujących rozmiarów. Samica rzadko przekracza 6 cm DC (zazwyczaj jest to ~5 – 5,5 cm DC). Samce są mniejsze. Dorosłe mierzą ~4 cm DC. Jest to bardzo atrakcyjnie ubarwiony ptasznik. Patella, tibia, oraz Metatarsus odnóży, zdobią charakterystyczne kremowe pasy (podobnie jak u A. seemanni). Odnóża, oraz odwłok pokryte są niewielkimi brązowymi włoskami. Karapaks jest blado – pomarańczowy.

Samce posiadają jasno-brązowy karapaks, oraz odwłok. Odnóża mają mniej wyraźne pasy, i są pokryte długimi, lecz rzadkimi brązowymi włoskami.

Terrarium

Dla dorosłej samicy, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~25x25x35 cm. Dłuższy wymiar to wysokość. Jako podłoże najlepiej jest zastosować substrat kokosowy, lub torf o grubości ~ 15 cm. Pająki te zazwyczaj kopią nory, i na dnie terrarium wiją sobie gniazdo. Wentylacja powinna być wykonana w formie blachy perforowanej. Terrarium winno być otwierane od góry. Młodsze osobniki trzymamy w plastikowych pojemnikach np.: po żywności.

Temperatura

~27-29°C, z zanotowanym kilkustopniowym nocnym spadkiem.

Wilgotność

~80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do prostych z kilku przyczyn. Po pierwsze skompletowanie dorosłej pary jest trudne, szczególnie jeśli chodzi o samce. Kolejną przyczyną jest to iż samica może być agresywna w stosunku do samca, dlatego przed kopulacją należy ją obficie nakarmić. W kokonie znajduje się średnio ~100 jaj. Zaleca się odebranie kokonu po upływie ~30 dni.

Uwagi

Ptasznik podobnie ubarwiony jak Aphonopelma seemanni. Dość szybki, nie dysponuje silnym jadem. Wyczesuje włoski parzące typu V z uda. Atrakcyjnie ubarwiony, i pożądany przez wielu hodowców. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 3
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 2

Bibliografia:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Gujany_Francuskiej
  • Zdjęcia: ChrisNCT, Crawltech – thanks
  • Walckenaer, C.A. 1837.
  • Histoire naturelle des insectes. Aptères. Paris, 1: 1-682 [p. 220].
  • Degville, R. 2008.
    Successful breeding of Ephebopus murinus (small variant). Journal of the British Tarantula Society 23(4): 101-103.
  • Eckardt, D. 1990.
    Yellow flame knee tarantula (Ephebopus murinus). Journal of the British Tarantula Society 5(3): 8-9.
  • RSAS

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.