1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3
0

Ephebopus cyanognathus – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}cyjan1{/gallery}

Dorosły samiec: (fot: szymek94)

{gallery}cyan2{/gallery}

 


EN Blue Fang Skeleton Spider


 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Ephebopus cyanognathus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Gujana Francuska

Biotop

W Gujanie Francuskiej temperatury są wysokie przez cały rok, ale nie występują ekstrema termiczne, i wahają się w granicy od 24° do 28 °C. Dobowe różnice temperatur są niewielkie. Opady deszczu przez cały rok są wysokie i nie występuje tam pora sucha. Jedynie na południowym krańcu kraju, w obrębie Wyżyny Gujańskie występuje kilkumiesięczna pora sucha, ale i tam opady są wysokie i przekraczają rocznie 2000 mm. W strefie nadmorskiej średni roczny opad wynosi 3500 mm, w Cayenne – 3717 mm. Przez cały rok utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza powyżej 80%.

Wygląd

Samice dorastają do ~5 cm długości ciała (bez odnóży). W całości mierzą około 14 cm. Jest to bardzo atrakcyjny pod względem m.in. ubarwienia pająk. Ubarwienie dorosłej samicy, to w dużej mierze kolor brązowy. Femur, oraz patella odnóży oddziela ciemno-żółta obręcz, zaś Metatarsus, i tarsus – pomarańczowa wstawka. U dorosłych samica karapaks jest oliwkowy. Cechą charakterystyczną tego gatunku są chelicery, które przyjmują ciemno-niebieski kolor.  Młode osobniki posiadają czarno-zielony odwłok, dający wrażenie połyskującego, oraz pomarańczowe odnóża. Dorosłe samce mierzą około 3-4 cm DC, i nie posiadają niebieskich chelicerów.

Terrarium

Pomimo iż jest to podziemny pająk, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x35 cm, przy czym dłuższy wymiar to wysokość. Jako podłoże stosujemy torf, bądź włókno kokosowe, o grubości ~10 cm. Przy takiej ilości podłoża, pająk wykopie sobie norkę, i dodatkowy wystrój będzie zbędny. Jeśli zastosujemy natomiast mniej podłoża, tj. ~6 cm, dodatkowo terrarium możemy wyposażyć w kryjówki, lub tuby korkowe, które także będą spełniać to zadanie.

Temperatura

~27-28°C, ze spadkiem nocnym do ~23°C

Wilgotność

~70-80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Rozmnażanie nie należy do trudnych, i przebiega raczej „standardowo”. Przed wpuszczeniem samca do samicy, należy ją nakarmić, aby zminimalizować ryzyko utraty samca. Kokon jest składany po ~3 miesiącach.  Po kolejnych ~30 dniach w kokonie powinny znajdować się NI, po upływie kolejnych kilkunastu dni kokon zaczną wypełniać NII. Czas jaki musi upłynąć do NII do LI to średnio ~25 dni.

Uwagi

Pierwszego rozmnożenia w Polsce dokonał angelo (SpiderShop), 08.06.2007 roku. Angielska nazwa to Blue Fang Skeleton Spider. Po raz pierwszy został opisany w roku 2000 przez m.in. Rick’a West’a. Nie dysponuje silnym jadem. Potrafi jednak zaskoczyć swoją szybkością, przez co nie nadaje się dla początkujących terrarystów. Samce osiągają dojrzałość po około roku, samice zaś po ~3 latach.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 3
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 3

Bibliografia:

  • West, R.C. & S.D. Marshall. 2000.
    Description of two new species of Ephebopus Simon, 1892 (Araneae, Theraphosidae, Aviculariinae).  Arthropoda 8(2): 6-14.
  • Raport z rozmnożenia angelo  11.01.2008
  • www.wikipedia.org

Liczba wyświetleń: 3

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.