Samica i podrostek:
{gallery}olivacea1{/gallery}
Dorosły samiec: (fot. Betonowe_Buciki)
{gallery}oliv2{/gallery}
Nazwa angielska: Usambara Black – femured Baboon.
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Encyocratella olivacea
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: Tanzania
Biotop
Pająk występuje w strefie klimatu podrównikowego, który ma suchą postać. Występują tak pory suche, i deszczowe, przy czym na południu kraju występuje jedna pora deszczowa od grudnia do maja; na północy zaś występują dwie pory deszczowe, jednak nie wszędzie. Trwają one od października do listopada i od kwietnia do maja. Strefy opadów są rozłożone nierównomiernie. Wnętrze kraju otrzymuje średnio od 500 do 600 mm deszczu rocznie, a niektóre regiony na obszarze płaskowyżu zaledwie 400 mm. Wybrzeże, które jest wilgotniejsze ze względu na obecność oceanu, otrzymuje od 900 do 1400 mm rocznie. Roczna amplituda temperatur jest duża w porównaniu ze strefą równikową. Ogólna wartość termiczna, to temperatury rzędu 23-27 °C.
Wygląd
Samice dorastają do ~6 cm DC, zaś samce do ~3,5 cm DC. Głównym kolorem ubarwienia dorosłej samicy jest złotawa żółć. Karapaks jest żółty z jaśniejszymi, oraz ciemniejszymi liniami rozchodzącymi się od jego środka. Odwłok posiada typowy dla afrykańskich ptaszników ornament – jest złoty, z licznymi ciemniejszymi niesymetrycznymi plamkami. Ponadto pokryty jest niewielkimi żółtymi włoskami. Odnóża od tarsus, aż po patalla są ciemnożółte. Femur jest czarny.
Młode osobniki są jednolicie szare, pokryte szarymi włoskami. Pająki po pierwszej wylince w całości mierzą ~1 cm.
Terrarium
Dla dorosłego osobnika tego gatunku odpowiednie będzie terrarium o rozmiarach zbliżonych do: ~30x30x30 cm. Jako podłoże można zastosować torf, lub włókno kokosowe, o grubości ~6 cm. Ważna jest miseczka z wodą.
Temperatura
~25-26°C, z nocnym spadkiem o ~5°C
Wilgotność
~70%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Trudne, z uwagi na dostępność gotowej do kopulacji pary. Samica składa kokon zazwyczaj po ~10 tygodniach od pierwszego kontaktu z samcem. W kokonie może znaleźć się ~30-80 jaj.
Uwagi
Gatunek po raz pierwszy opisany w roku 1907 przez Strand’a. Następnie Gallon w 2003 roku opisał Xenodendrophila gabrieli, jednak okazało się iż jest to ten sam pająk którego wcześniej już opisano. Samice tego gatunku, nie posiadają spermateki, więc seksowanie z wylinki nie wchodzi w grę. Pająk z podrodziny Stromatopelminae, więc należy uważać na jego temperament, oraz jad. Jedyny gatunek w tym rodzaju. Pająk nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 5 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 3 |
Dostępność | 5 |
Zdjęcia: Litwin &
Liczba wyświetleń: 2