1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Cyriopagopus sp. Sumatran Tiger – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}sumatran1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}sumatran2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Cyriopagopus sp. Sumatran Tiger

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Azja: Sumatra

Biotop

Biotop ogranicza się do strefy klimatu równikowego wilgotnego. Temperatury na terenach nizinnych utrzymują się w okolicach 25-27 °C, bez prawie żadnych wahań dobowych, gdzie wpływ ma nie tylko sam klimat, ale i obecność oceanów. Opady są wysokie, typowe dla obszarów równikowych. Występują przez cały rok, z maksimum na okres listopada i grudnia, co wiąże się z napływem wilgotnych mas powietrza znad Pacyfiku. Średnia roczna suma opadów wynosi około 2 500 mm. Maksimum opadowe występuje na zachodnim wybrzeżu Sumatry i przekracza wartość 4 000 mm.

Wygląd

Dorosłe samice dorastają do ~7 cm długości samego ciała. Z odnóżami mierzą ~20 cm. Samce są mniejsze, i posiadają bardziej krępą budowę ciała. Dorosłe rzadko przekraczają 5 cm DC. Oczywiście zdarzają się osobniki większe. Jest to cecha osobnicza. Ubarwienie tych pająków jest bardzo atrakcyjne. Karapaks jest jasno-kremowy, ciemniejszymi okolicami oczu. Posiada również liczne czarne punkty. Odnóża są ciemno granatowe Segmenty odnóży: tibia, i femur oddziela wyraźna kremowa obręcz. Odwłok jest granatowy z jaśniejszymi prążkami, oraz niewielką cienką ciemną linią przebiegająca wzdłuż niego.

Dorosłe samce posiadają jaśniejsze ubarwienie. Odwłok jednolicie szary, pokryty brązowymi włoskami. Karapaks, oraz chelicery są kremowe. Na końcówkach nogogłaszczek posiada narządy kopulacyjne zwane bulbusami, zaś na I parze odnóży krocznych – haki.

Terrarium

Jako dla nadrzewnego pająka, terrarium powinno mieć względnie duża wysokość, dlatego dorosłe samice należy trzymać w terrarium o wymiarach ~30x30x40 cm. Jako podłoże najlepiej jest zastosować włókno kokosowe, zmieszane z torfem, o grubości ~8-10 cm. W terrarium powinny znaleźć się: miseczka z wodą, oraz elementy wystroju, które „zachęcą” pająka do uwicia gniazda. Obowiązkowa jest oczywiście miseczka z wodą, oraz wentylacja. Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz.

Temperatura

~27°C, z uwzględnieniem nocnego spadku do ~22°C

Wilgotność

~80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Trudne. Aby odnieść sukces w rozmnażaniu tego gatunku należy uwzględnić jego naturalny habitat, a co za tym idzie pory suche i deszczowe. Po kopulacji w terrarium powinniśmy utrzymywać niższą wilgotność (~65%). Po złożeniu kokonu wilgotność należy zwiększyć do ~85%. Samica zazwyczaj składa kokon po ~3-4 miesiącach od kopulacji. W kokonie zazwyczaj znajduje się ~100 – 150 jaj.

Uwagi

Pająk odkryty, i opisany wczesną wiosną 2008 roku przez zespół badawczy na Sumatrze. Stąd jego nazwa „Sumatran Tiger” co dosłownie znaczy „Tygrys Sumatrzański”. Na pierwszy rzut oka przypomina C. schioedtei, jednak różni się od niego pod kilkoma istotnymi względami. Przede wszystkim na odwłoku posiada bardziej wyraźny wzorek. Poza tym C. schioedtei posiada na odwłoku długie rude włoski, których opisywany pająk nie posiada. Ponadto dysponuje ewidentnie grubszymi odnóżami, od C. schioedtei. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 4

Wikipedia

Zdjęcia: http://sites.google.com/site/asianarboreals/asianarboreals

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.