1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Cyriocosmus venezuelensis – ptasznik

Młoda samica:

{gallery}venezuelensis1{/gallery}

Dorosły samiec:

wkrótce

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Cyriocosmus venezuelensis

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Wenezuela

Biotop

  • Temperatura: Przebieg roczny i dobowy, oraz średnia dobowe i miesięczne temperatury mają cechę typową dla regionów klimatów równikowych i podrównikowych. Wspólną cechą jest i wysoka i przez cały rok stała o niskich amplitudach wartość. Północne obszary, mimo iż leża w pewnym oddaleniu od równika cechują się wartościami typowymi jakie notuje się w tropikalnych lasach deszczowych. Przyczyną jest wpływ Ciepłego Prądu Karaibskiego. Oznacza to, że średnio w ciągu roku temperatury wynoszą 27-29 °C, bez występowania ekstremów termicznych. Roczne amplitudy wynoszą od 1 °C do 3 °C. Także na Wyżynie Gujańskiej temperatury nie różnią się mimo iż jest to obszar wyżej położony. Średnie wartości wynoszą tam od 24 °C do 26 °C.
  • Opady: Ze względu na wielkości kraju i występujące w nim podtypy, oraz wpływ prądu morskiego, opady są bardzo zróżnicowane. Najbardziej suche regiony znajdują się na północnym zachodzie i na północy kraju. W mieście Coro średni opad roczny wynosi zaledwie 474 mm. Cały region na północnym zachodzie i na północy w wąskim pasie nadbrzeżnym to opady rzędu 300-400 mm rocznie.

Wygląd

Samice dorastają do niecałych 2 cm DC, oraz ~5 cm z odnóżami. Samce są jeszcze mniejsze. Dorosłe nie przekraczają 1,5 cm DC, oraz ~6 cm z odnóżami. Ubarwienie dorosłych samic: karapaks jest intensywnie pomarańczowy. Odnóża od segmentu tarsus, po petellą włącznie są srebrzyste. Femur czarny, zaś coxa (biodro) pomarańczowe. Odwłok jest czarny, z charakterystycznym jasnym lusterkiem w kształcie serca, oraz dwoma pręgami opasającymi go. Kądziołki przędne – pomarańczowe.

Terrarium

Młode osobniki trzymamy w kliszówkach. Większe osobniki, oraz dorosłe w szklanych, bądź plastikowych pojemnikach o wymiarach ~15x15x15 cm. Jako podłoże stosujemy włókno kokosowe. W pojemniku możemy zastosować elementy wystroju, i schronienia, np.: z kawałków korka.

Temperatura

~28°C z nocnym spadkiem do ~24°C

Wilgotność

~80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Jak u większości Cyriocosmus’ów nie należy do trudnych. Samice mogą z powodzeniem składać kokony, przy ~1 cm DC. W kokonie zazwyczaj znajduje się ~60 jaj. Kokon należy odebrać po ~25 dniach od złożenia. Wówczas powinny być w nim NI, NII.

Uwagi

Poprzednia nazwa pająka tp: Cyriocosmus sp. Venezuela. Jednak od 2010 roku ostatecznie nazwa to C. venezuelensis. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 2

Dostępność

5

Bibliografia:

  • Kaderka, R. 2010.
    Cyriocosmus venezuelensis sp. n. from Venezuela (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae).
    Revista Ibérica Aracnología 18: 87-96.
  • http://pl.wikipedia.org

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.