1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
3
0

Cyriocosmus ritae – ptasznik

Dorosła samica: (fot. Crawltech)

{gallery}ritae1{/gallery}

Dorosły samiec: (fot. Prz3mEk87)

{gallery}ritae2{/gallery}


Nazwa angielska: Peruvian Black, White Dwarf

 


Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Cyriocosmus ritae

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Brazylia, Peru.

Biotop

Na większości obszaru występuje klimat równikowy: wybitnie wilgotny w Amazonii i suchy górski w Andach. Na wybrzeżu klimat zwrotnikowy suchy, na co wpływ ma zimny Prąd Peruwiański. Zróżnicowanie klimatyczne ma wpływ na średnie opady i temperaturę w ciągu roku: w Amazonii przez cały rok średnio około 24-32 °C, mała amplituda temperatur, wysokie opady; na wybrzeżu 15-30 °C, skrajnie sucho.

Wygląd

Samice dorastają do ~3 cm DC, oraz ~7 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są mniejsze, i smuklejsze. Dorosłe mierzą ~2 cm DC. Posiadają jednak większy rozstaw odnóży od samic. Ubarwienie dorosłej samicy to zróżnicowanie kilku podstawowych kolorów; karapaks jest blado różowy, z ciemniejszą częścią rozchodzącą się z okolic oczu ku górze. Odwłok jest czarny, z blado różowym ornamentem (lusterkiem), oraz pasami rozchodzącymi się od spodu. Odnóża są szaro-pomarańczowe. Segmenty od tarsus, aż po tibię są całkiem szare. Kolejny segment czyli Patella jest u góry jasna. Femur jest szary, jednak przy połączeniu z krętarzem przybiera pomarańczową barwę. Młode osobniki L1 mierzą ~6 mm. Posiadają czarny odwłok, z widocznym jaśniejszym lusterkiem. Odnóża z wyłączeniem tarsus, oraz femur (które są czarne) są pomarańczowe. Karapaks jest pomarańczowy, z czarnym wzorkiem przechodzącym przez jego środek. Kądziołki przędne są pomarańczowe.

Terrarium

Podrostki z powodzeniem możemy trzymać w plastikowych pojemnikach po żywości. Większe osobniki, oraz dorosłe samice w terrarium o wymiarach ~15x15x15 cm.

Temperatura

~28°C za dnia, oraz ~23°C nocą.

Wilgotność

~ 80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Łatwe. Pająki zazwyczaj kopuluję bez problemów. Zdarza się że samce po kopulacji bywają zjadane. Aby zmniejszyć to ryzyko, samicę przed wpuszczeniem samca należy intensywnie nakarmić. Samica składa kokon po ~4-6 tygodniach. Zazwyczaj znajduje się w nim ~30-70 jaj.

Uwagi

Pająk na ogół spokojny, zaniepokojony ucieka do gniazda. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Opisany w 1998 roku. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 2
Dostępność 4

Zdjęcia: Crawltech [AB], Prz3mEk87

Bibliografia:

  • Pérez-Miles, F. 1998.
    Revision and phylogenetic analysis of the neotropical genus Cyriocosmus Simon, 1903 (Araneae, Theraphosidae).
    Bulletin of the British Arachnological Society 11(3): 95-103 [p. 98, f. 14-20].

Liczba wyświetleń: 3

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.