Dorosła samica: (fot. 1, 2: Prz3mEk87, fot. 3: Pulek)
{gallery}leetzi1{/gallery}
Dorosły samiec: (fot. Prz3mEk87)
{gallery}leetzi2{/gallery}
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Cyriocosmus leetzi
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Kolumbia, Wenezuela
Biotop
Biotop tego pająka jest głównie położony w Strefie Międzyzwrotnikowej, a kraj znajduje się w obrębie klimatu równikowego. Obejmuje on tereny położone do wysokości 1000 m n.p.m. i tam średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi powyżej 24 °C, czyli jest typowo dla klimatu równikowego. Piętro gorące obejmuje 80% powierzchni kraju. Opady są zróżnicowane. Na północ od równika deszcze padają głównie do maja do listopada, zaś na południe od równie – od grudnia do marca. Najwyższe opady występują na nadbrzeżnych nizinach, gdzie wartości opadowe wynoszą powyżej 4000 mm, sięgając nawet 8000 mm. Wysokie, ale niższe wartości występują na Nizinie Amazonki, nad zatoką Urabá, gdzie wartości opadowe wynoszą od 2000 do 4000 mm.
Wygląd
Jeden z najmniejszych ptaszników na świecie. Dorosła samice dorasta do ~2 cm DC, zaś przedstawiciele samców do ~1,5 cm DC. Ubarwienie dorosłych samic jest zróżnicowane, i bardzo atrakcyjne. Na karapaksie od fovea, rozchodzi się czarny trójkąt, swoje zakończenie posiada po bokach oczu. Pozostała część to jasno-pomarańczowy, i rdzawy wzorek. Odnóża są czarne, z jasnym paskiem wzdłuż nich. Na segmencie (femur jest cieńszy). Ponadto są one pokryte średniej długości jasnymi włoskami. Odwłok jest czarny z pomarańczowym ornamentem (pasami). Kądziołki przędne są pomarańczowe. Młode osobniki L1 są szare, i mierzą ~5 mm.
Terrarium
Młode pająki trzymamy w pojemnikach dopasowanych do ich rozmiarów (np.: kliszówkach). Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~15x15x15 cm. Jako podłoże należy zastosować włókno kokosowe o grubości ~3-4 cm.
Temperatura
~27-29°C z nocnym spadkiem do ~23°C
Wilgotność
~80%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Jak u większości Cyriocosmus spp. Nie należy do trudnych. Para zazwyczaj chętnie kopuluje. Samica składa kokon po ~5 tygodniach. W kokonie może znaleźć się ~60 jaj.
Uwagi
Gatunek sklasyfikowany w 1903 roku przez Simon’a. Zaniepokojony wyczesuje włoski parzące z odwłoka. Są to bardzo małe pająki, dlatego należy uważać przy doborze karmówki, oraz odpowiedniej (nie za dużej!) wentylacji. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Początkujących hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 1 |
Temperament | 1 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 3 |
Bibliografia:
- Vol, F. 1999.
Description d’une nouvelle espece de Cyriocosmus Simon 1903 (Araneae, Theraphosidae), Cyriocosmus leetzi sp. n. de Colombie.
Arachnides 43: 2-10.
Liczba wyświetleń: 2