Dorosła samica:
{gallery}bertae1{/gallery}
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Cyriocosmus bertae
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Brazylia (Rio Branco).
Biotop
Pająk żyje w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Średnia roczna temperatura w tych rejonach wynosi 24C. W pewnym oddaleniu od morza i w zachodniej części Niziny Amazonki notuje się dość duże jak na strefę równikową amplitudy dobowe co wiąże się z ruchami mas powietrza – zimnego i gorącego. Średnia temperatura dobowa może wzrosnąć nawet do 28 °C i więcej. Opady są na ogół wysokie, charakterystyczne dla klimatu równikowego. Sięgają nawet 4000 mm rocznie, minimalna wartość opadów to 1500 mm. Opady są równomiernie rozłożone w ciągu roku.
Wygląd
Samice tego gatunku są spore jak na ten rodzaj. Dorosłe samice mogą mierzyć nawet 4 cm DC, oraz ~ 10 cm z odnóżami. Samce, są oczywiście mniejsze i smuklejsze. Dorosłe rzadko przekraczają 3 cm DC. Jest to atrakcyjnie ubarwiony Cyriocosmus. Karapaks jest czarny, z jasnymi włoskami, które go otaczają. Odwłok również jest czarny, jednak pokryty nielicznymi jasnymi włoskami. Poza tym znajduje się na nim, charakterystyczne dla tego rodzaju beżowe serce. Kądziołki przędne są beżowe. Odnóża od segmentu tarsus, aż po Stellę, są beżowe. Wyjątkiem jest femur, który jest czarny. Odnóża dodatkowo posiadają jasne włoski, które są szczególnie widoczne na ciemnym udzie.
Terrarium
Rodzaj Cyriocosmus spp. z uwagi na swoje niewielkie gabaryty nie wymaga dużych pojemników. Młode osobniki przez kilka początkowych wylinek z powodzeniem można hodować w kliszówkach. Z biegiem kolejnych wylinek zwiększamy pojemnik. Dla dorosłej samicy odpowiedni będzie plastikowy pojemnik, lub szklane terrarium o wymiarach ~15x15x15 cm. Jako podłoże należy zastosować włókno kokosowe, o grubości kilku centymetrów. Ważna jest niewielka miseczka wodą, oraz cyrkulacja powietrza w zbiorniku, która będzie zapewniona dzięki wentylacji.
Temperatura
~27-28°C za dnia, oraz kilkustopniowy spadek nocą.
Wilgotność
~80%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Nie należy do trudnych, Jeżeli dojdzie do kopulacji samica po ~4 tygodniach może złożyć kokon, w którym zazwyczaj znajduje się ~60 jaj. Samce po kopulacji bywają zjadane, dlatego jeśli zamierzamy powtórzyć kopulację, należy je rozdzielić.
Uwagi
Są to niewielkie pająki. Sklasyfikowane w roku 1998 przez Perez’a-Milesaw. Wielkość pająka L1 to ~6 mm z rozpostartymi odnóżami, co może sprawdź problem z doborem odpowiedniej karmówki. Dymorfizm płciowy jest dobrze widoczny. Dorosłe samce na pierwszej parze odnóży krocznych posiadają haki, zaś na końcówkach nogogłaszczek bulbusy, które są narządami kopulacyjnymi. Samice z powodzeniem można dopuszczać, gdy będzie mierzyć ~3 cm DC. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Początkujących hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 1 |
Temperament | 1 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 3 |
Zdjęcie: mo_en
Liczba wyświetleń: 2