1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4
0

Cyclosternum fasciatum – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}fasciatum1{/gallery}

Dorosły samiec: (fot 1. Michal302, fot. 2: Jmugleston)

{gallery}fasciatum2{/gallery}

 


Nazwa polska: Ptasznik tygrysi

Nazwa angielska: Costa Rican Tigerrump Tarantula


 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Cyclosternum fasciatum

Występowanie:

Ameryka południowa: Kostaryka

Biotop

Kostaryka znajduje się w strefie klimatu równikowego charakteryzującego się wysokimi przez cały rok temperaturami i opadami deszczu. Temperatury są przez cały rok są wysokie, a ich przebieg jest typowy dla klimatu równikowego. Występuje piętrowość klimatyczna. Obszary nizinne i tereny do 1000 m n.p.m. to piętro gorące, gdzie średnia roczna wynosi 24-28 °C. Piętro umiarkowane, leżący pomiędzy 1000 a 2000 m n.p.m. to temperatury około 20 °C, powyżej 2000 m n.p.m. jest chłodno i średnie temperatury nie przekraczają 18 °C. Opady na obszarze całego kraju są wysokie. Największe wartości notuje się we wschodniej części kraju nad Morzem Karaibskim, średnio spada tam od 2500 mm do 3000 mm rocznie.

Średnie temperatury w poszczególnych miesiącach [°C]:

Średnia I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Puntaneras 28° 28
28.5 
29
28,6 28 27,5 27,5 27 27 27 27,5 28

Wygląd

Są to średniej wielkości pająki, o ciekawym ubarwieniu. Karapaks jest w całości jasno-czerwony. Odwłok jest czarny, z czerwonymi wstawkami opasającymi go. Odnóża są szare. i pokryte ciemnymi niebyt długimi włoskami. Wielkość dorosłej samicy to ~5 cm DC, oraz ~12 cm z odnóżami. Samce na pierwszej parze odnóży posiadają haki. Dorosłe mierzą ~4 cm DC, oraz ~10 cm z rozpostartymi odnóżami.

Fot 1: Porównanie dorosłej samicy (z lewej) do dorosłego samca (z prawej)

Terrarium

Dla samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~25x25x25 cm. Podrostki trzymamy w plastikowych pojemnikach, z odpowiednio dużą wentylacją. Jako podłoże zastosować możemy włókno kokosowe, lub torf. W terrarium dorosłej samicy powinna znaleźć miejsce miseczka z wodą.

Temperatura

~27-28°C, z kilkustopniowym nocnym spadkiem.

Wilgotność

~80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe. Dorosłe osobniki są praktycznie cały czas dostępne w handlu. Kokon jest zazwyczaj składany po ~2-6 miesiącach. W zależności od wielu czynników (na które również możemy nie mieć wpływu), w kokonie może znaleźć się ~200 jaj. Kokon zaleca się odebrać po ~28 dniach.

Fot. 1: Pająki podczas kopulacji

Fot. 2: NII, oraz niezapłodnione jajka

Fot. 3: Spermateka u dorosłej samicy (wentralna strona wylinki)

Osobny artykuł: relacja z rozmnożenia

Uwagi

Nazwa polska pochodzi od specyficznego ubarwienia odwłoka. Jeden z większych gatunków w rodzaju. Posiada włoski parzące typu III. Jest odporny na podstawowe błędy hodowców, oraz nie dysponuje silnym jadem. Zaniepokojony zazwyczaj broni się rychłą ucieczką do gniazda. Nie znajduje się na liście CITES. Nie wymaga posiadania dokumentów.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 2
Dostępność 1

Bibliografia:

  • http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Kostaryki
  • www.odyssei.com
  • Zdjęcia samicy: Crawltech form arachnoboards. Zdjęcia w artykule: mcluskyisms
  • Valerio, C.E. 1982.
    Arañas terafosidas de Costa Rica (Araneae, Theraphosidae). IV. Generos Metriopelma y Cyclosternum, incluyendo especies de Panama.
    Brenesia 19/20: 407-423 [p. 412, f. 21-25]

Liczba wyświetleń: 4

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.