Dorosła samica:
{gallery}sanderi1{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}sanderi2{/gallery}
Nazwa angielska: Namibia Horned Baboon
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Ceratogyrus sanderi
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: Namibia, Botswana, Zambia.
Biotop
Pająk występuje w strefie klimatu zwrotnikowego suchego, przy czym na obszarach położonych na wschód od pasa nadbrzeżnego występuje dodatkowo jego kontynentalna odmiana. Opady są niskie. Średnia roczna to około 250 mm. Około jedna czwarta powierzchni kraju otrzymuje rocznie tylko 100 mm deszczu. Największe opady występują na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, jest to około 600 mm rocznie. W kraju jest dosyć chłodno jak na obszar zwrotnikowy. Wysokość terenu nad poziomem morza ma minimalny wpływ i dotyczy to tylko niewielkiej części kraju. Maksymalnie jest 25-27 °C w okresie grudzień-styczeń. Zimą (lipiec-sierpień) jest dość zimno. Średnie wartości wynoszą 13-16 °C. Prąd Benguelski ochładza wybrzeże, przez co latem jest tylko 18-20 °C. W okresie zimowym zaciera się różnica temperatur między wybrzeżem a wyżynami w głębi lądu. Zimą na obszarach wyżynnych często występują przymrozki.
Wygląd
Samice dorastają do ~6 cm długości ciała, oraz ~16 cm z rozpostartymi odnóżami. Ubarwienie jest atrakcyjne: odwłok jest beżowy, gęsto pokryty czarnymi plamkami. Odnóża również przybierają kolor beżowy, jednak w zależności od segmentu przybiera on różne odcienie. Karapaks, jest beżowy, z niewielkim czarnym rogiem, oraz czarnymi okolicami oczu. Dorosłe samce są mniejsze, oraz smuklejsze od samic. Dorosłe mierzą ~3 – 4 cm DC.
Terrarium
Dla dorosłej samicy tego gatunku odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Ostatni wymiar (mniejszy) to wysokość, która w przypadku pająków naziemnych, nie musi być wysoka. Jako podłoże zastosować możemy włókno kokosowe, zmieszane z piaskiem w proporcji 50:50. W przypadku odpowiedniej wentylacji, nie musimy zwilżać podłoża, jednak, musimy pamiętać a miseczce z wodą, która systematycznie musi być napełniana.
Temperatura
~26-28°C, z uwzględnieniem nocnego spadku (o ~5°C).
Wilgotność
~65%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Średnio trudne. Samica składa kokon po ~2-4 miesiącach od kopulacji. W kokonie znajduje się ~100 jaj. Zalecany odbiór kokonu to ~30 dni od złożenia.
Uwagi
Jest to specyficznie ubarwiony pająk, z porównaniu do pozostałych gatunków w tym rodzaju. Jest dość agresywny, i szybki. Buduje niesamowite gniazda, i plecie spore ilości pajęczyny. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 5 |
Zdjęcie: uli87, Mac Santos
Bibliografia:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Namibii (Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach)
- Strand, E. 1906.
Tropischafrikanische Spinnen des Kgl. Naturalien-kabinetts in Stuttgart. Jahresh. Ver. Naturk. Würtbg. 62: 13-103 [p. 23]. - Fitzpatrick, M.J. 1994.
Range extension of Ceratogyrus sanderi Strand, 1906 (Araneae: Theraphosidae). Koedoe 37(1): 121-122.
Download Article
Liczba wyświetleń: 2