Dorosła samica:
{gallery}meridionalis1{/gallery}
Dorosły samiec:
wkrótce!
Nazwa angielska: Zimbabwe Gray Baboon
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Ceratogyrus meridionalis
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: Zimbabwe.
Biotop
Sawanna.
Wygląd
Ubarwienie tych pająków to głównie, różne odcienie koloru szarego. Odwłok, klasyczny dla Ceratogyrus spp. – szary, z licznymi czarnymi plamkami. Karapaks, jest również szary, jednak z przewagą licznych ciemnych prążków rozchodzących się od środka. Okolice oczu są stricte czarne. Odnóża szare, z ciemniejszymi, rudymi goleniami. Pająk ten posiada bardzo mały róg. Samice dorastają do ~6 cm DC. Samce są mniejsze, oraz posiadają znacznie smuklejsze ciało. Karapaks, oraz odwłok są złotawe, z ciemnym ornamentem. Dorosłe mierzą ~4 cm DC.
Terrarium
Dla dorosłej samicy terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm, gdzie mniejszy wymiar to wysokość. Jako podłoże zastosujmy włókno kokosowe, lub piasek (można również mieszankę) o grubości ~6 cm. Jeżeli zapewnimy większą ilość podłoża (~15 cm) pająk będzie mógł wykopać sobie norkę. Ważna jest miseczka z wodą, oraz uzupełniająca ją wentylacja. Młode osobniki trzymamy w mniejszych plastikowych pojemnikach, oraz kliszówkach (pająki ~L1).
Temperatura
~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~22°C
Wilgotność
~70%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Trudne, z racji iż pająki są trudno dostępne w handlu. Po pomyślnej kopulacji, samica może złożyć kokon, co zazwyczaj robi po ~2-3 miesiącach. W kokonie znajduje się ~100 jaj. Kokon zaleca się odebrać po ~0 dniach, gdy powinny być już nimfy I.
Uwagi/ciekawostki:
Są to atrakcyjnie ubarwione pająki, zachowaniem, i poniekąd wyglądem przypominają pająki z rodzaju Pterinochilus spp. Są dość agresywne, i dysponują względnie silnym jadem. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 5 |
Bibliografia:
- Hirst, A.S. 1907.
Descriptions of new species of African spiders and Solifugae. Ann. Mag. nat. Hist. (7) 20: 33-39 [p. 35, f. 2].
Liczba wyświetleń: 2