1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Avicularia purpurea – ptasznik

Dorosła samica „cf”:

{gallery}purpurea{/gallery}

Dorosły samiec „cf”:

{gallery}purpureacf22{/gallery}

Dorosła samica „nominal”:

-wkrótce-

Dorosły samiec „nominal”: fot: Lugnasad

{gallery}purpureacf2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Avicularia purpurea

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Ekwador.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Samice dorastają do ~5-6 cm DC, z odnóżami natomiast do ~ 14 cm. Samce mniejsze – dorosłe mierzą ~4-4,5 cm DC. Samice posiadają ubarwienie ciemno-purpurowe, z jaśniejszym karapaksem. Odwłok czarny, lekko połyskujący ciemnym fioletem.

Fot. 1: Dorosła samica Avicularia purpurea „cf”

Terrarium

Biorąc pod uwagę, iż ptasznik ten nie dorasta do dużych rozmiarów, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 20x20x30 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~3 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego terrarium można wyposażyć w ściankę i/lub tubę korkową, po której pająk będzie mógł się wspinać, oraz uwije sobie gniazdo. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Wiele hodowców również umieszcza w takim pojemniku patyczki na skos, które są podporą dla gniazda. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura

27-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

~70-80%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Łatwe. Pająki te dość szybko wytwarzają kokony, nawet w młodym wieku. Jeżeli dojdzie do udanej kopulacji, samica po ~2 miesiącach składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy I. Nimfy w tym stadium nie są zdolne do dalszego przemieszczania się, dlatego powinny pozostać w kokonie. Dopiero po następnych ~15 dniach nimfy I zaczynają linieć na nimfy II. W tym stadium powoli zaczynają się przemieszczać, a po ~20 dniach zaczynają ciemnieć. Jest to oznaka zbliżającej się wylinki L1.

Uwagi

Jak wszystkie ptaszniki z rodzaju Avicularia, tak i ten potrafi utrzymywać się na powierzchni wody. Potrafi dobrze skakać. Z powodzeniem można hodować w grupach zapewniając odpowiednią przestrzeń życiową, oraz ilość pokarmu. Nie znajduje się na liści CITES. Oprócz Avicularia purpura, istnieje jeszcze, i jest znacznie bardziej popularna Avicularia purpura ‘cf’.

Opinia hodowcy:

Przepiękne pająki posiadające niesamowite ubarwienie. Dorosła para chętnie kopuluje. Budują ciekawe i duże gniazda.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.