1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Avicularia minatrix – ptasznik

Samice:

{gallery}minatrix{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}minatrix2{/gallery}


EN Nazwa angielska: Venezuelan redstripe


 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Avicularia minatrix

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Wenezuela.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Samice dorastają do ~4 cm DC, z rozpostartymi odnóżami do ~8-9 cm. Samce nieco mniejsze. Ptasznik koloru beżowego, z czarnym odwłokiem, na którym widnieje charakterystyczny ornament po obu jego stronach. Końcówki odnóży jasno-pomarańczowe.

Terrarium

Odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.:  20x20x30 cm. W terrarium możemy umieścić ściankę z korka, oraz tuby korkowe, po których pająk bez problemu będzie mógł się wspinać, oraz uwić sobie gniazdo. Jako podłoże możemy zastosować włókno kokosowe, o grubości ~3 cm. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.

Dla młodych osobników odpowiednie będą np.: pojemniki na mocz, lub pojemniki po żywności. Wówczas warstwa podłoża nie powinna być większa niż 1,5 cm. W takich pojemnikach można zastosować również patyczki, które pomogą pająkowi zrobić sobie odpowiednie gniazdo. Gdy tego nie zrobimy, pająk może uwić sobie sieć u samej góry pojemnika, co może utrudnić manipulację po pojemniku (np.: usuwanie resztek pokarmu).

Temperatura

27-29°C z nocnym spadkiem do ~26°C.

Wilgotność

~70%

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Nie należy do najłatwiejszych. Skompletowanie dorosłej pary będzie połową sukcesu. Samica niekiedy potrafi być agresywna w stosunku do samca. Nierzadko też bywa on przez nią zjadany. Jeżeli jednak kopulacja przebiegła pomyślnie, to po ~2 miesiącach samica składa kokon w którym po kolejnych ~50 dniach pojawiają się nimfy. Ilość młodych w kokonie nie jest duża, i wynosi zazwyczaj ~40 sztuk.

Uwagi

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Posiada bardzo ładne ubarwienie, dlatego jest chętnie kupowany przez wielu hodowców. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów. Podatny jest na podstawowe błędy początkujących hodowców.

Opinia hodowcy:

Dorosłe osobniki bywają kłopotliwe w karmieniu. Preferują ruchliwy pokarm. Nie ma tego problemy z młodymi osobnikami. Jeśli nie zapewnimy samicy odpowiedniego miejsca na uwicie sobie gniazda, może ona je zrobić w niefortunnym, lub nietypowym miejscu, dlatego polecam zastosowanie np.: tuby korkowej.

Polecany dla:

Średnio zaawansowanych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 2
Trudność hodowli 4
Dostępność 3

Zdjęcie 1: Mac Santos of Philippines

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.