1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Avicularia metallica – ptasznik

{gallery}ametallica{/gallery}

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Avicularia metallica

Nazwa polska:

Ptasznik metaliczny.

Występowanie

Ameryka południowa: Brazylia, Kolumbia.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Samica dorasta średnio do ~8 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~16 cm. Samce nieco mniejsze, najczęściej przechodzą ostatnią wylinkę mając ~5 cm DC. Ubarwienie koloru ciemno-niebieskiego. Odwłok czarny, przechodzący w purpurę. Praktycznie cały pająk pokryty jest długimi jasnymi włoskami. Końcówki odnóży: jasno-pomarańczowe.

Terrarium

Terrarium powinno charakteryzować się znaczną wysokością w porównaniu do szerokości oraz długości. Dlatego odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 20x25x40 cm. Jest to ptaszniki nadrzewny, dlatego terrarium powinno być wyposażone w ściankę korkową, i tubę korkować w której ptasznik zrobi sobie gniazdo. Nieodłącznym elementem każdego terrarium jest wentylacja, zapewniając daną cyrkulację powietrza. Przydatna będzie również miseczka z wodą – zapobiegnie ona odwodnieniu pająka, oraz pomoże nam utrzymać wilgotność no odpowiednim poziomie.Temperatura:

Temperatura

27-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

70-80%

Żywienie

Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do trudnych. Para chętnie kopuluje. Zdarza się, że samiec po odbytym stosunku zostaje zjedzony, dlatego po kopulacji można od razu pająki rozdzielić. Samiec po kopulacji musi się napełnić, aby muc ponownie przystąpić do zapłodnienia samicy. Gdy to zrobi, parę ponownie można do siebie dopuścić. Po ~70 dniach samica składa kokon. Po kolejnych ~25 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze młode pająki nazywane nimfami.

Uwagi

Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów.

Opinia hodowcy:

Gatunek bardzo popularny w polskich hodowlach, często bywa jednak mylony z innymi przedstawicielami tego rodzaju, z racji na dość pospolity wygląd. Pająkom w młodych stadiach, najlepiej podawać połówki mącznika, lub wylęg świerszcza. Dorosłe bardzo chętnie kopulują.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

 

Zdjęcia: Pulek

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.