Dorosła samica:
{gallery}juruensis1{/gallery}
Dorosły samiec:
wkrótce!
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Avicularia juruensis
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Brazylia
Biotop
Las deszczowy.
Wygląd
Samice zazwyczaj dorastają do ~6 cm DC, z rozpostartymi odnóżami natomiast do ~12 cm. Samce są rzecz jasna mniejsze, i smuklejsze. Karapaks kremowo-złotawy, z czarnymi liniami rozchodzącymi się promieniście. Odwłok czarny częściowo pokryty kremowymi włoskami. Odnóża gęsto owłosione długimi matowo-pomarańczowymi włoskami (najbardziej trzecia, i czwarta para). Niektóre segmenty odnóża oddzielone są żółtą obręczą.
Terrarium
Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~3,5 cm. Terrarium możemy przyozdobić w odpowiedniej wielkości tuby korkowe, w których pająk będzie mógł uwić sobie gniazdo, natomiast ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.
Temperatura
Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.
Wilgotność
~75%.
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Brak jest dokładnych informacji na temat rozmnażania tego gatunku, z racji iż w kraju nie został jeszcze rozmnożony. Pozostaje jedynie spekulować iż jest ono podobne (jeśli chodzi np.: o czas złożenia kokonu, ilość maluchów itp.) jak u pozostałych gatunków w tym rodzaju.
Uwagi
W polskim handlu dostępny jest od niedawna. Dobrze skacze, nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka, oraz potrafi utrzymywać się na powierzchni wody. Nie znajduje się na liście CITES. Pająk ten pożądany jest przez wielu hodowców.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Średnio doświadczonych hodowców.
Liczba wyświetleń: 2