Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Avicularia aurantiaca
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Peru.
Biotop
Las deszczowy.
Wygląd
Avicularia aurantiaca dorasta średnio do ~5,5-6 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~14 cm. Cały ptasznik przyjmuje kolor oliwkowy, pokryty jasnymi włoskami. Wyjątkiem jest czarny odwłok pokryty długimi ciemnoczerwonymi włoskami. Cechą praktycznie całego rodzaju Avicularia, jest to iż pazurki (Claws) zakryte są jasno czerwonymi włosami.
Terrarium
Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika Avicularia aurantiaca, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 25x25x40 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~3 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł.
Temperatura
Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~25-29°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.
Wilgotność
75-80%
Żywienie
Młode osobniki karmimy np.: pinkami, wylęgiem świerszcza, małymi mącznikami itp. Natomiast starszym, oraz dorosłym podajemy: larwy drewnojadów, mączników, karaczany, świerszcze, szarańcze itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Rozmnażanie tego gatunku nie należy do trudnych. Jedynym problemem może okazać się skompletowanie dorosłych osobników. Gdy nam się to uda dopuszczamy do siebie pająki. Para chętnie kopuluje. Zdarza się, że samiec po odbytym stosunku zostaje zjedzony, dlatego po kopulacji można od razu pająki rozdzielić. Samiec po kopulacji musi się napełnić, aby muc ponownie przystąpić do zapłodnienia samicy. Gdy to zrobi, parę ponownie można do siebie dopuścić. Po ~80 dniach samica składa kokon. Po kolejnych ~25 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze młode pająki nazywane nimfami.
Uwagi
Ptaszniki z rodzaju Avicularia potrafią utrzymywać się na powierzchni wody. Nadaje się również do hodowania w grupach. Dysponuje słabym jadem, potrafi dobrze skakać, oraz nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dlatego nie wymaga żadnych dokumentów.
Opinia hodowcy:
Bardzo ładny ptasznik, z oryginalnym wyglądem. Jest on stosunkowo rzadko spotykany w hodowlach, dlatego może być naszym małym rarytasem. Chętnie przyjmuje pokarm, oraz jest ciekawy w obserwacji. Lubi się postawić, jednak szybko rezygnuje, uciekając do swojego gniazda. Dobrze skacze.
Polecany dla:
Początkujących hodowców.
Liczba wyświetleń: 2