1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1
0

Acanthoscurria antillensis – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Acanthoscurria antillensis

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Wybrzeża Ameryki południowej

Biotop

Lasy deszczowe, naziemne trakty.

Wygląd

Jest to dość duży pająk; samice dorastają do ~8 cm DC, oraz 15 cm z odnóżami. Dorosłe samice mierzą ~4 cm DC – są mniejsze i mają bardziej smuklejszą budowę od samic. Jeśli chodzi o kolory ubarwienie – pająk w całości jest brązowy. Odwłok pokryty jest włoskimi koloru ubarwienia. Tibia, oraz metatarsus odnóży ozdobione są dwoma jasnymi paskami przechodzącymi wzdłuż nich, zaś tarsus widoczna jest skośna jasno-brązowa linia. Femur (udo) jest ciemniejsze od reszty odnóża. Dorosłe samce są jaśniejsze, na pierwszej parze odnóży krocznych posiadają haki, zaś na zakończeniu nogogłaszczek narządy kopulacyjne zwane bulbusami.

Terrarium

Standardowe terrarium dla średniej wielkości pająków naziemnych, powinno mieś wymiary ~30x30x30. Jako podłoże możemy zastosować włókna, lub chipsy kokosowe. Można również zapewnić pająkowi schronienie, np.: z połówki kokosa, lub poziomo ułożonej tuby korkowej. Na tylnej ściance w celach estetycznych może znaleźć się ścianka s korka prasowanego. Obowiązkowa jest również miseczka z wodą zapobiegająca odwodnieniu pająka, oraz wentylacja, która umożliwi cyrkulację powietrza.

Młode pająki trzymamy w odpowiednio dobranej wielkości pojemnikach po żywności, sałatkach itp. Pamiętajmy jednak aby nie zrobić zbyt dużych dziurek wentylacyjnych, ponieważ nasz pająk może uciec.

Temperatura

~28°C z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność

~75%.

Żywienie

Małym pająkom (L1-L4) podajemy pinki, niewielkie mączniki, lub małe karaczany np.: szare. Podrostkom (L5-L8) podajemy większe karaczany, mączniki, lub drewnojady, zaś dorosłym osobnikom dorosłe postacie w/w owadów, świerszcze, szarańczę itp.

Rozmnażanie

Trudne, z racji niedostępności tych pająków na polskim rynku. Jeżeli jednak posiadamy dorosłą parę, rozmnażanie nie powinno przysparzać większych problemów – po udanej kopulacji samica może złożyć kokon, co zwykle robi po ~90 dniach od ostatniego kontaktu z samcem. Po następnych ~30 dniach w kokonie zaczynają pojawiać się pierwsze małe pajączki zwane nimfami w stadium I. Kolejne stadia to nimfa II, oraz L1.

Uwagi

Trudno dostępny pająk. Swoim zachowaniem, oraz temperamentem przypomina inne bardziej popularne pająki z tego rodzaju, choćby A. geniculata – potrafi zaskoczyć swoją szybkością, oraz agresywnością. Na ogół jednak sa spokojne, i nie przysparzają problemów początkującym hodowcom. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka, dlatego warto zachować ostrożność. Nie znajduje się na liście CITES, przez co nie wymaga posiadania żadnych dokumentów.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

Liczba wyświetleń: 1

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.