1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Poecilotheria smithi – ptasznik

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Poecilotheria smithi

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Poeciloteria smiti

Występowanie

Azja: Sri Lanca.

Biotop

Las tropikalny.

Wygląd

Samice dorastają do ~7 cm DC, natomiast samce do ~5 cm DC. Od strony grzbietowej dominują odcienie czerni, białego oraz jasnego beżu. Karapaks jest beżowy, za swoistą „gwiazdą”. Od strony brzusznej dominują kolory ciemne. Odnóża są czarne z białymi pasami. Występują szerokie przywry na odnóżach. Ptasznik kolorystycznie podobny do Poecilotheria  miranda. Na udach pierwszych par odnóży występują charakterystyczne sety owłosienia. Odwłok zdobi szeroka kremowa linia.

Terrarium

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Młode osobniki możemy trzymać np.: w pojemnikach na mocz. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~4 cm. W terrarium możemy umieścić tuby korkowe, które świetnie nadadzą się do budowy gniazda przez pająka, natomiast ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była mokra). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.

Temperatura

Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~25-27°C, z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność

~70%.

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Jak u wszystkie Poecilotheria nie jest łatwe. Dodatkową trudnością okaże się skompletowanie dorosłej pary tego gatunku. Jeżeli jednak dojdzie do udanej kopulacji samica składa kokon (najczęściej po upływie ~5 miesięcy) w którym po kolejnych ~25 dniach zaczną pojawiać się nimfy I.

Uwagi

Dorosłe samce nie posiadają haków. Dobrze skacze, jest agresywny, oraz posiada silny jad. Nie wyczesuje włoków parzących z odwłoka. W Polsce niedostępny. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.