1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
12
0

Poecilotheria pederseni – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}pedereseni1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}pederseni2{/gallery}

Przykładowa wylinka młodego (~3 cm DC) samca:

{gallery}spederseni{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Poecilotheria pederseni

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Poeciloteria pederseni

Występowanie

Azja: Sri Lanca.

Biotop

Lasy tropikalne. Zamieszkuje szczeliny w drzewach.

Wygląd

Samice dorastają do ~7 cm DC, oraz 20 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce równią się od samic kolorystyką ubarwienia (jest bardziej matowe, i jednolite), oraz wielkością (są znacznie mniejsze). Odnóża są kolorów kremowego, i czarnego. Przez środek karapaksu przebiega kremowa linia, która po bokach jest czarna. Odwłok zdobi kremowy ornament. Pająk pokryty jest niewieloma kremowymi włoskami.

Terrarium

Dla ptaszników nadrzewnych wymagane jest terrarium o względnie dużej wysokości. Dlatego dla dorosłego osobnika, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm (dł. x szer. x wys.). Młode natomiast trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach np.: pojemnikach po żywności, sałatkach, pojemnikach na mocz itp. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się włókno kokosowe o grubości ~4 cm. W celu przyozdobienia terrarium, oraz zapewnieniu ptasznikowi odpowiedniej przestrzeni życiowej, możemy zastosować tuby korkowe, których ptasznik użyje również do zrobienia gniazda. W terrarium można również zastosować miseczkę z wodą, którą należy systematycznie napełniać. Jeżeli tego nie zrobimy, będziemy musieli częściej zwilżać terrarium. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, która nie może być zbyt duża, aby nasz osobnik nie uciekł

Temperatura

26-28°C z nocnym spadkiem do ~24°C.

Wilgotność

~70%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Trudne. Samica podczas spotkania z samem często go pożera, i nie dochodzi do kopulacji. Jeżeli jednak go zaakceptuje, to przy odpowiedniej ilości pokarmu, oraz miejsca mogą żyć razem nawet przez kilka tygodni (były przypadki że nawet miesięcy!). Para kopuluje najczęściej nocą, oraz wczesnym ranem.

RELACJE Z ROZMNOŻENIA

Fot 1: Pająki podczas kopulacji

Fot 2: Kokon po otwarciu

Uwagi

Bardzo szybkie, agresywne, dysponujące silnym jadem ptaszniki. Przy zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni, oraz pokarmu z powodzeniem można hodować w grupach. Dobrze skacze. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 4
Temperament 4
Trudność hodowli 3
Dostępność 2

Zdjęcie wylinki samca: Michał_Rks

Zdjęcia samicy: matthieu & Crawltech

Liczba wyświetleń: 12

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.