1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Ami sp. Peru – ptasznik

{gallery}ami peru{/gallery}

 

INFORMACJE OGÓLNE

Nazwa łacińska:

Ami sp. Peru

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Peru

Biotop

Peru położone jest w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Na obszarze Peru można wyróżnić siedem pięter roślinno – klimatycznych: chala, janca, puna, suni, quechua, yunga i montana. Piętro Monatana charakteryzuje się klimatem gorącym, oraz wilgotnym. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 22-26°C, a roczna suma opadów wynosi ponad 3000 mm.

Średnie temperatury w poszczególnych miesiącach [°C]:

Średnia I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Iquitos 26° 27
27 
27
26 26 26 25 26 26 26 27 26

Uchyb: ~0,5°C

Średnia suma opadów w poszczególnych miesiącach [mm]:

I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Iquitos 367.0 320.7 333.0 280.8 314.7 227.1 118.9 206.0 178.0 258.9 335.4 357.3

Uchyb: 0mm

Wygląd

Samice tego gatunku dorastają średnio do ~2-3 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~ 5 cm. Samce są smuklejsze od samic, jednak mają znacznie dłuższe odnóża. Dorosłe mierzą zazwyczaj ~2 cm DC, oraz 7 cm z odnóżami. Młode osobniki w (stadium L1) mierzą w całości ~3 mm. Jeśli chodzi o ubarwienie pająka; głównym kolorem, którym pokryte są odnóża, jest ciemny/matowy pomarańcz, miejscami przechodzący w brąz. Karapaks jest jasno różowy. Odwłok jest również brązowy, jednak zdobi go charakterystyczny połyskujący ornament. Spód pająka to głownie kolor brązowy, jednak ponad to na odwłoku widoczne są ciemne wstawki.

Terrarium

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~15x15x20 cm, lub pojemnik np.: po żywności, z racji niewielkich rozmiarów pająka. Jako podłoże możemy zastosować włókno kokosowe, lub torf (względnie mieszanka obu substratów) o grubości ~5 cm. Pająki te kopią norki w ziemi, dlatego w terrarium możemy zastosować kawałki kory, kamienie, pod którymi ptasznik uwije sobie gniazdo. Kolejnym ważnym elementem jest miseczka z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał, ponad to również pomoże utrzymać nam odpowiednią wilgotność w terrarium. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Małe pająki możemy trzymać np.: w kliszówkach, lub pojemnikach na mocz. W tym przypadku stosujemy podłoże o grubości ~1 cm. Poza tym warunki są podobne jak wyżej wymienione, z tym że nie stosujemy miseczki z wodą.

Temperatura

~26-28°C, z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

~80%

Żywienie

Małym pająkom z racji na swoje rozmiary podajemy: wylęg mącznika, muszki owocówki, lub przekrojoną pinkę. Dorosłe natomiast karmimy karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Trudne. Samce są większe od samic, i zdarza się że mogą być agresywne w stosunku do niej, a nawet ją zabić. Jednak jeżeli dojdzie do udanej kopulacji, samica może złożyć kokon, co zwykle robi po ~5-8 tygodniach, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się pierwsze nimfy w imponującej ilości, nawet ~200 sztuk. Zaleca się odebranie kokonu po upływie ~3-4 tygodni, i inkubowanie w inkubatorze, ponieważ nierzadko samica zjada kokon po ~5-8 tygodniach.

Uwagi

Jest to trudno dostępny w Polsce gatunek. Nie jest trudny w hodowli. Młode osobniki są bardzo małe przez co mogą być problemy z karmieniem. Nie są agresywne, i dysponują stosunkowo słabym jadem. Potrafi wyczesywać włoski parzące z odwłoka, jednak robi to bardzo rzadko. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

Według moich obserwacji gatunek dosyć trudny do rozmnożenia. Samce są większe od samic i mogą zrobić im krzywdę (jedna z moich samic została zjedzona przez samca). Zaobserwowałem również że większość moich nie zapłodnionych samic linieje w tym samym czasie marzec/kwiecień. Zapłodnione natomiast złożyły kokonu na końcu marca. Dodam jeszcze że samica z 30mm ciałka złożyła około 200 jajeczek a samiczka z 20mm około 60. Gotowe do rozmnażania są przy ~20mm. Z moich obserwacji wynika że pająki z rodzaju Ami spp uwielbiają robić norki pod korzeniami, liśćmi czy też kamieniami. A więc każde terrarium powinno posiadać minimum 2-3 kryjówki gdzie pajączek będzie mógł się schować. Pająki mało agresywne, rzadko kiedy wyczesują włoski parzące (u mnie nigdy!). Preferują schować się do swojej norki niż atakować. Są to pająki naziemne, jednak prowadzą tryb podziemny tzn.: robią norki pod ziemią. Czasami lubią się wspinać. Dorosłe osobniki jedzą niemal wszystko! nawet dorosłe szarańcze.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 2
Dostępność 5

Promotor: W!ck3d

Bibliografia:

  • Pérez-Miles, F., R. Gabriel, L. Miglio, A. Bonaldo, R. Gallon, J.J. Jimenez & R. Bertani, 2008.
    Ami
    , a new theraphosid genus from Central and South America, with the description of six new species (Araneae: Mygalomorphae). Zootaxa 1915: 54-68 (p. 55, type A. caxiuana).
  • www.odyssei.com
sdsdsd sdsdsdsdsd
sdsd sds
222234 asd
ssdsass
ssssadsadsasd asds

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.