Dorosła samica:
{gallery}fasciata{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}fasciata2{/gallery}
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Poecilotheria fasciata
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Azja: Sri Lanca.
Biotop
Las tropikalny.
Wygląd
Samice dorastają przeciętnie do ~7 cm DC, natomiast z odnóżami, do imponujących ~19 cm. Samce są znacznie mniejsze, smuklejsze, i posiadają bardziej matowe ubarwienie. Odnóża ozdobione różnymi wstawkami kolorów czarnego, kremowego, fioletowego (zależnie od stadium). Karapaks pokryty jest dwoma wyraźnymi kreskami rozchodzącymi się po jego bokach. Odwłok posiada ornament w postaci charakterystycznej dla tego rodzaju kremowej choinki.
Terrarium
Biorąc pod uwagę rozmiary pająka, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest włókno kokosowe, o grubości ~3 cm. Terrarium możemy wyposażyć w tuby korkowe w której pająk uwije sobie gniazdo, a ścianki wyłożyć korkiem. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.
Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.
Temperatura
Temperatura w dzień powinna oscylować w granicach ~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~24-25°C.
Wilgotność
~75%.
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Średnio trudne. Samą kopulację pająków jest ciężko dostrzec, z racji iż kopulują one wczesnym rankiem, lub nocą. Co za tym idzie samce najlepiej zostawić w terrarium samicy ~2 tygodnie. Samica średnio po ~3 miesiącach może złożyć kokon, w którym po kolejnych ~30 dniach pojawiać się zaczną nimfy I.
Fot 1: Kokon po otwarciu (ø~2 cm)
Uwagi
Szybki, potrafiący skakać, oraz silnie jadowity ptasznik. Nadaje się do hodowli grupowej.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 3 |
Dostępność | 3 |
Zdjęcia: Mac Santos from Philippines, Jmugleston
Bibliografia:
- Latreille, P.A. 1804.
Histoire naturelle générale et particulière des Crustacés et des Insectes. Paris, 7: 144-305 [p. 160].
Download Article
Liczba wyświetleń: 2