1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Eucratoscelus pachypus – ptasznik

Dorosła samica: (fot. 1, 2: Mariusz86)

{gallery}pachypus1{/gallery}

Dorosły samiec: (fot: macilacispiders)

-brak-

 


Nazwa angielska: Tanzanian Stoutleg Baboon, Featherleg Baboon


 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Eucratoscelus pachypus

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Afryka: Kenia, Tanzania

Biotop

Klimat Tanzanii należy do strefy podrównikowej i ma on postać suchą. W kraju występują pory – deszczowa i sucha, przy czym na południu kraju występuje jedna pora deszczowa od grudnia do maja; na północy zaś występują dwie pory deszczowe, jednak nie wszędzie. Trwają one od października do listopada i od kwietnia do maja. Sumy opadów w tym kraju, są bardzo zróżnicowane i wynoszą od 500 do 2000 mm. Dobowe różnica temperatur są duże. Ogólna wartość termiczna, to temperatury rzędu 23-27 °C, i mniej więcej taką temperaturę należy utrzymywać w terrarium.

Wygląd

Samice tego gatunku dorastają do ~4,5 cm DC, oraz do ~12 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są mniejsze. Wielkość dorosłych samców to ~2,5 cm DC, i ~8 cm z odnóżami. Wygląd samicy: ubarwienie przyjmuje głównie kolor jasno-brązowy. Odwłok jest czarny, pokryty rudymi włoskami. Karapaks jest oliwkowy, z ciemnymi okolicami oczu. IV para odnóży jest najgrubsza, intensywnie owłosiona, co jest cechą charakterystyczną tego gatunku, i poniekąd tego rodzaju. Samce są brązowe, z jaśniejszym, wręcz złotawym karapaksem. IV para odnóży nie jest gruba i owłosiona, tak jak jest to w przypadku samic.

Terrarium

Dla dorosłego osobnika odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~20x20x30 cm (30 cm – wysokość). Jako podłoże stosujemy tor, bądź włókno kokosowe. Ilość podłoża jaką należy zastosować to min. 6 cm. Pająk ten zazwyczaj kopie norki, więc grubość podłoża winna wynosić ~10 cm. Cyrkulację powietrza powinna zapewnić wentylacja.

Temperatura

~28°C za dnia, i ~24°C nocą.

Wilgotność

~70%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

O rozmnażaniu tego gatunku na dzień dzisiejszy wiadomo niewiele. W Polsce nie został jeszcze rozmnożony. Posiłkując się jednak raportem z rozmnożenia Gallon’a z 2004 roku, można wyciągnąć następujące wnioski: od złożenia kokonu do pierwszych NII, musi minąć czas ~70 dni. Czas od NII do L1 to ~30 dni. W kokonie może znaleźć się ~100 jaj. W kokonie Martin’a  Gamach znajdowało się 118 jaj. W Polsce skompletowanie dorosłej pary jest praktycznie niemożliwe – chodzi to o dorosłego samca.

Uwagi

Jest to na ogół spokojny pająk. Dysponuje jednak silnym jadem, co dyskwalifikuje go z nadawanie się dla początkujących. Jest jednak bardzo atrakcyjny, dzięki czemu w Polsce zdobywa coraz to większą rzeszę fanów. Często bywa mylony z Eucratoscelus constrictus. W Polsce zaistniało kilka owych przypadków.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Średnio doświadczonych hodowców

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 4
Temperament 3
Trudność hodowli 2
Dostępność 3

Bibliografia:

  • Gallon, R.C. 2004. Captive breeding Eucratoscelus pachypus. Journal of the British Tarantula Society 19(3): 78-81)

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.