Dorosła samica:
{gallery}aureo1{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}aureo2{/gallery}
Nazwa angielska: Chaco Golden Mustard Tarantula, Chaco Golden Knee
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Grammostola pulchripes
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Argentyna, Urugwaj, Paragwaj
Biotop
Pająk występuje w trzech strefach klimatycznych: zwrotnikowym, podzwrotnikowym, oraz umiarkowanym (rzadziej). Mnogość stref klimatycznych sprawia, że temperatury są bardzo zróżnicowane. Najcieplejszym miesiącem jest styczeń, z racji tego, że Argentyna leży na półkuli południowej, a co za tym idzie w styczniu jest tam środek lata. W tym czasie na półkuli północnej – zima. Temperatury więc układają się w następujący sposób. Na północy kraju w styczniu jest średnio 28 °C, w centralnej części kraju w zależności od szerokości geograficznej ~ 22 °C. Opady tak jak temperatury są także bardzo zróżnicowane. W północno-wschodniej części kraju opady są wysokie i przekraczają wartość 1600 mm rocznie. Gleby jakie tam występują to głównie: gleby laterytowe, czarnoziemy, żółtoziemy itd.
Zdjęcia habitatu pająka: klik
Wygląd
Ubarwienie tego ptasznika jest bardzo atrakcyjne. Odwłok jest czarny, pokryty dość długimi jasnymi włoskami. Karapaks, również czarny przy odpowiednim świetle połyskuje na fioletowy kolor. Czarne odnóża dodatkowo zdobią żółte sety na patella, oraz tibia. Pokrywa je również duża ilość jasnych włosków. Ubarwienie samców jest podobne. Samice dorastają do ~8 cm długości samego ciała, oraz ~15 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są oczywiście mniejsze – dorosłe rzadko mierzą więcej niż 5 cm DC.
Terrarium
Dla dorosłej samicy potrzebne będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Preferowanym, podłożem jest włókno kokosowe o grubości ~6 cm. Jest to naziemny ptasznik, dlatego robiąc wystrój terrarium powinniśmy wziąć to pod uwagę, i ulokować w terrarium jakieś naziemne kryjówki, choćby ułożona na podłożu donica. Ważnym czynnikiem jest wentylacja, która zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza. Podłoże w terrarium zwilżamy w zależności od wentylacji (tak aby przynajmniej części podłoża była stale wilgotna). Warto również zaopatrzyć terrarium w miseczkę z wodą, którą pająk co jakiś czas będzie pobierał.
Temperatura
~26-28°C, z kilkustopniowym nocnym spadkiem.
Wilgotność
~75-80%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie:
Łatwe. Samica rzadko bywa agresywna w stosunku do samca, jednak przed kopulacją należy ją podkarmić. Kokon jest składany po ~3 miesiącach. Znajduje się w nim ~200 jaj. Zaleca się odebranie kokonu po ~25 dniach.
Fot: Pająki podczas kopulacji
Uwagi
Pająk zazwyczaj spokojny. Posiada dużą ilość włosków parzących, które są III typu, co oznacza, że ich długość wynosi od 0,3 do 1,2 mm. Poprzednia nazwa ptasznika to Grammostola aureostriata. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Początkujących hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 1 |
Temperament | 1 |
Trudność hodowli | 1 |
Dostępność | 2 |
Zdjęcia: Crawltech
Bibliografia:
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Geografia_Argentyny
- Simon, E. 1891.
Etudes arachnologiques. 23e Mémoire. XXXVIII. Descriptions d’espèces et de genres nouveaux de la famille des Aviculariidae.
Ann. Soc. ent. Fr. 60: 300-312 [p. 311]. - Gabriel, R. 2009
Notes on the taxonomic placement of Eurypelma borellii (Simon 1897), and Grammostola pulchripes Simon, 1892 (Araneae: Theraphosidae).
Exotiske Insekter 73: 7-13 [p. 9, pl. 2]. - Schmidt, G.E.W. 2001.
Grammostola fossor sp. n., ein weiterer Vertreter der Grammostola iheringi-Gruppe aus Argentinien (Araneae: Theraphosidae: Theraphosinae).
Arthropoda 9(3): 2-8.
Liczba wyświetleń: 1