Dorosła samica:
{gallery}pulchra1{/gallery}
Nazwa angielska: Brazilian black
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Grammostola pulchra
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Ameryka południowa: Argentyna, Brazylia, Urugwaj
Biotop
Większość powierzchni krajów w których występuje pająk, leży w strefie klimatu równikowego i podrównikowego. Oznacza to występowanie klimatów gorących. Średnia roczna temperatura na tych obszarach wynosi ~24-27°C. Amplitudy dobowe co wiąże się z ruchami mas powietrza – zimnego i gorącego. Opady są na ogół wysokie, charakterystyczne dla klimatu równikowego. Sięgają nawet 4000 mm rocznie, minimalna wartość opadów to 1500 mm. Opady są równomiernie rozłożone w ciągu roku.
Wygląd
Wielkość dorosłych samic wynosi ~6-7 cm DC. Samce nieco smuklejsze, mierzą ~4-5 cm DC. Ubarwienie zarówno samca, jak i samicy to kolor intensywnie czarny. Odwłok, oraz odnóża pokryte są niewielkimi, również czarnymi włoskami. Młode osobniki są szare, i wyglądają tak samo jak pozostałe małe pająki w tym rodzaju. G. pulchna wybarwia się około piątej wylinki.
Terrarium
Dla dorosłej pełnowymiarowej samicy G. pulchra, odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~30x30x25 cm. Jako podłoże wystarczy 5-cio centymetrowa warstwa włókno kokosowego. Jako kryjówkę możemy użyć odwróconą na bok donicę, tubę korkową, lub plastikowy pojemnik. Małe pająki można trzymać w pojemnikach na karmówkę (250 ml.), lub tego typu podobnych pudełeczkach. W terrarium podrostków, oraz dorosłych osobników, ważna jest obecność miseczki z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.
Temperatura
~26-28°C, z nocnym spadkiem do ~22°C
Wilgotność
~80%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Średnio trudne, z uwagi na ciężką dostępność dorosłych samców. Kopulacja przebiega zazwyczaj bez większych komplikacji, a sama samica niezmiernie rzadko bywa agresywna w stosunku do samca, co nie zmienia jednak faktu, iż może go pożreć. Kokon jest składany po ~4 miesiącach. W zależności od wielu czynników, może znaleźć się w nim nawet 200 jaj. Zalecany odbiór kokonu, po ~30 dniach.
Uwagi
Gatunek zazwyczaj spokojny, sprowokowany najczęściej borni się ucieczką. Posiada bardzo dużo włosków parzących (Vellard, 1936), (Buecherl, 1951), które jednak rzadko wyczesuje. Są to włoski III typu. Dorosłe samce posiadają haki na tibia. Gatunek nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Średnio doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 2 |
Temperament | 2 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 3 |
Zdjęcia: Garance Esteve
Bibliografia:
- http://www.arachnopets.com/tarantulas/tcaresheets/gpulchrac.htm
- http://pl.wikipedia.org/wiki/Brazylia
- http://en.wikipedia.org/wiki/Grammostola_pulchra
- MAGNIN, D. 1991. Notes sur l’accouplement de Grammostola pulchra (Mello-Leitao,1921) (Theraphosidae, Grammostolinae). Arachnides 11.
- MAGNIN, D. 1991. Fiche d’élevage de Grammostola pulchra (Mello-Leitao,1921). Arachnides 11.
- Reed, J. 2004. Breeding Brazilian blacks. Forum Magazine of the American Tarantula Society 13(1): 2-4.
Liczba wyświetleń: 1