1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Paraphysa scrofa – ptasznik

Dorosłe samice:

{gallery}scrofa1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}scrofa2{/gallery}

 


Nazwa angielska: Dwarf Rose Tarantula


 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Paraphysa scrofa

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Argentyna, Chile

Biotop

Pająk występuje głównie w strefie klimatu zwrotnikowego. Temperatury więc układają się w następujący sposób. Na północy kraju w styczniu jest średnio 28 °C, w centralnej części kraju w zależności od szerokości geograficznej od 22 °C do 10 °C. Opady tak jak temperatury są także bardzo zróżnicowane. W północno-wschodniej części kraju opady są wysokie i przekraczają wartość 1600 mm rocznie. Małe opady notuje się w rejonach nadmorskich, a na zachodzie w wąskim pasie Andów – wysokie. I tak na terenach górskich Andów średnio w ciągu roku spada 2000 mm opadów, dochodząc do 6000 mm w okolicach jeziora Paimún. U podnóża Andów na południu kraju opadu szybko obniżają się do 400 mm rocznie, zaś na Patagonii rocznie spada tylko 200 mm deszczu rocznie.

Wygląd

Samice P. scrofa dorastają do ~5 cm DC, oraz ~12 cm z odnóżami. Samce są mniejsze; dorosłe rzadko przekraczają ~4 cm DC, oraz ~11 cm z odnóżami. Ubarwienie tych pająków przypomina nieco ubarwienie G. rosea „red”. Karapaks jest czerwony, miejscami połyskujący na kolor różowy. Odwłok jest czarny, pokryty średniej długości rudymi włoskami. Odnóża są czerwone, z połyskującym na różowo femurem.

Samce są bardziej pomarańczowe. Odwłok jest brązowy, z pomarańczowymi gęstymi włoskami. Karapaks jest blado-pomarańczowy. Na I parze odnóży krocznych znajduję się haki, zaś na nogogłaszczkach – narządy kopulacyjne.

Terrarium

Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielkie rozmiary tego pająka, dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~25x25x25 cm. Młode osobniki trzymamy w plastikowych pojemnikach, dostępnych w sklepach wielobranżowych, po żywności, kliszówkach itp. Jako podłoże można zastosować włókno kokosowe, lub torf o grubości ~6 cm (w terrarium), oraz ~2 cm (u małych pająków). W terrarium możemy umieścić miseczkę z wodą.

Temperatura

~26-27°C, z nocnym spadkiem do ~21°C.

Wilgotność

~75%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe. Samice zazwyczaj chętnie kopulują, i składają kokon po ~2 miesiącach. Kokon należy odebrać po ~25 dniach, gdy będą już w nim nimfy, lub od razu po złożeniu, w celu własnej inkubacji.

Uwagi

Są to atrakcyjnie ubarwione pająki, choć w Polsce trudno dostępne. Wyczesuje włoski parzące z odwłoka. W swej historii należał już do rodzajów: Aranea, Mygle, oraz Phrixotrichus. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 1
Dostępność 4

www.wikipedia.org – PL

Zdjęcia: Crawltech

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.