1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
8
0

Paraphysa parvula – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}parvula1{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}parvula2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Paraphysa parvula

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Chile

Biotop

Duża rozciągłość południkowa sprawia, że w Chile znajdują się cztery strefy klimatyczne. Paraphysa parvula występuje głównie w strefie klimatu zwrotnikowego, oraz podzwrotnikowego, które cechują się wysokimi temperaturami. Latem w najcieplejszym miesiącu styczniu, a także w lutym temperatury wynoszą od 27 °C do 23 °C, w ciągu dnia panuje upał. Zimy są dość ciepłe ze średnią temperaturą w lipcu-sierpniu od 16 °C do 19 °C. Występują spadki do kilku stopniu powyżej zera, nocą występują przymrozki. Region ten jest suchy lub bardzo suchy. Opady sięgają maksymalnie 100 mm rocznie, ale zazwyczaj nie osiągają tej wartości.

Wygląd

Gatunek ten, należy do stosunkowo małych ptaszników. Samice rzadko osiągają wymiar 4 cm DC, oraz ~8 cm z rozpostartymi odnóżami. Samce są oczywiście mniejsze, oraz smuklejsze. Dorosłe mierzą zazwyczaj ~3 cm DC. Ubarwienie tych pająków jest jednak atrakcyjne, i rekompensuje ich niewielkie rozmiary. Odnóża są szare, porośnięte niewielkimi rudymi włoskami. Przy odpowiednim świetle femur połyskuje na złotawy kolor. Karapaks jest złoty. Od boków oczy w stronę coxa rozchodzi się ciemniejszy trójkąt. Odwłok jest czarny, porośnięty niewielkimi rudymi włoskami.

Fot 1: Młody osobnik w stadium L5

Terrarium

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium, lub zamiennik w postaci plastikowego pojemnika o wymiarach zbliżonych do ~25x25x25 cm. Jako podłoże standardowo należy zastosować włókno kokosowe, lub torf, w ilości ~5-6 cm. W terrarium mogą znaleźć się elementy wystroju, wykonane, np.: z tuby korkowej, oraz elementów znalezionych, oraz odpowiednio przygotowanych, w lesie. Ważna jest miseczka z wodą, oraz wentylacja. Młode osobniki trzymamy np.: w pojemniku na mocz. Ilość podłoża w takim pojemniku powinna wynosić ~2 cm.

Temperatura

~27-28°C, z nocnym spadkiem.

Wilgotność

~75%

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Rozmnażanie tego gatunku nie należy do trudnych. Para pająków zazwyczaj chętnie kopuluje, nie stwarzając przy tym większych problemów. Jedynym mankamentem, może okazać się dostępność dorosłych osobników. Samica składa kokon po ~1,5 miesiąca od kopulacji. Znajduje się w nim ~100 jaj.

ZOBACZ RELACJĘ Z ROZMNOŻENIA: KLIK

Fot 2: „Zaloty” dorosłego samca

Fot 3: Pająki podczas kopulacji

Fot 4: Kokon tuż po odebraniu, oblepiony kawałkami włókna kokosowego (podłoża)

Uwagi

Są to łagodne, i ciekawe w obserwacji pająki. Nie dysponują silnym jadem, jednak wyczesuje włoski parzące w odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

__________________________________________________________

Skala: 1 – 6

Siła jadu 1
Temperament 1
Trudność hodowli 2
Dostępność 4

www.wikipedia.org – PL

Zdjęcia: Crawltech, mcluskyisms

Liczba wyświetleń: 8

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.