Dorosła samica:
{gallery}brachycephalus1{/gallery}
Nazwa angielska: Greater Horned Baboon
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Ceratogyrus brachycephalus
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: RPA, Botswana, Zimbabwe
Biotop
Pająk występuje w strefie klimatu zwrotnikowego, oraz podzwrotnikowego. Najwyższe temperatury występują na obszarze Kalahari, średnie wartości wahają się od 26 do 28 °C. Układ opadów jest silnie zróżnicowany pod względem wielkości, rozkładu rocznego i terytorialnego. Najwyższe opady ponad 1000 mm. rocznie występują we wschodniej części kraju, natomiast na zachodzie są one niskie. Średnio zachodnia część kraju otrzymuje rocznie około 600 mm. Wnętrze kraju i ogólnie jego centralna część to opady rzędu 400 – 800 mm.
Wygląd
Samice dorastają do ~7 cm DC, oraz ~15 cm z odnóżami. Samce są mniejsze. Dorosłe mierzą ~3-4 cm DC. Odnóża są szare, z ciemniejszym femurem. Odwłok kremowy, z ciemnymi plamkami, oraz pomarańczowymi kądziołkami przędnymi. Karpaks jest kremowy. Okolice oczu są czarne. Po środku karapaksu widnieje charakterystyczny niewielki róg.
Terrarium
30x30x30. Jako podłoże należy zastosować włókno kokosowe zmieszane z piaskiem o grubości ~5 cm. Obowiązkowo: miseczka z wodą, oraz wentylacja.
Temperatura
~27-29°C z nocnym spadkiem.
Wilgotność
~70%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Średnio trudne. Samica składa kokon po ~3 miesiącach. Znajduje się w nim ~100 jaj.
Fot 1: Samica pilnująca wbudowanego w gniazdo kokonu
Fot 2: Kokon
Uwagi
Agresywny pająk, dysponujący stosunkowo silnym jadem. Plecie dużo pajęczyny, i buduje imponujące gniazda. Przy zapewnieniu dostatecznej ilości podłoża, kopie tunele. Potrafi strydulować. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 4 |
Bibliografia:
- Hewitt, J. 1919.
Descriptions of new South African Araneae and Solifugae. Ann. Transv. Mus. 6: 63-111 [p. 103, pl. 1, f. a-c].
Liczba wyświetleń: 2