Dorosła samica: (fot. Michal302)
{gallery}darlingi1{/gallery}
Dorosły samiec: (fot. nezu, Jmugleston)
{gallery}darlingi2{/gallery}
Wylinka dorosłej samicy (1, 2): (fot. Tomasz9011991) oraz samica 3 cm DC (fot. c4n)
{gallery}wyldarlingi{/gallery}
Nazwa angielska: African Horned Tarantula
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Ceratogyrus darlingi
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: Botswana, Mozambik, Zimbabwe.
Biotop
Pająk występuje w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego, oraz suchego. Najcieplej jest w porze deszczowej, temperatury wahają się od 26-29°C. W czasie trwania pory suchej kiedy słońce świeci nad półkulą północną jest chłodniej, zwłaszcza na południowych krańcach Mozambiku. Opady są zróżnicowane i związane z rytmem wspomnianych pór roku. Na południu kraju deszczy jest mało, średnia to około 400 mm. Im dalej na północ tym opady są większe. Na północy średnia opadowa w głębi lądu wynosi około 800 mm. Na wybrzeżu w północnej części kraju, to około 1 000 mm. rocznie.
Wygląd
Samice dorastają do ~6 cm DC. Samce są mniejsze. Rzadko przekraczają 4 cm DC. Posiadają haki, oraz bulbusy. Cały rodzaj Ceratogyrus spp. jest charakterystyczny z uwagi na występowanie rogu, po środku karapaksu (fovea). Ubarwienie tych pająków to głównie kolor szary. Odnóża są szare, z licznymi, czarnymi, oraz białymi wstawkami. Ponadto pokryte są szarymi włoskami (za wyjątkiem femur, który jest pokryty rudymi). Odwłok jest szary, z czarnymi punktami, oraz liniami. Karapaks szary, z rogiem odchylonym ku odwłokowi.
Fot. 1: Charakterystyczny „róg”. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)
Terrarium
30x30x30 cm będzie optymalne dla dorosłej samicy. Jako podłoże można zastosować włókno kokosowe zmieszane z piaskiem w proporcji 1:1. Obowiązkowa jest miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka. Ważna jest również wentylacja, która w terrarium szklanym powinna być wykonana z blachy perforowanej. Młode pająki trzymamy w pojemnikach na mocz, lub po żywności.
Temperatura
~27-29°C, z nocnym spadkiem do ~22°C
Wilgotność
~65%
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Stosunkowo łatwe. Samica składa kokon po ~10 tygodniach od kopulacji. Znajduje się w nim ~100 jaj.
OSOBNY ARTYKUŁ: ROZMNAŻANIE
ZOBACZ RELACJĘ Z ROZMNOŻENIA: KLIK
Fot. 2: Przygotowanie do kopulacji. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)
Fot. 3: Para pająków tuż przed kopulacją. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)
Uwagi/ciekawostki:
Pająki te są ciekawym obiektem obserwacji. Przy zapewnieniu odpowiednich warunków w terrarium, potrafi budować okazałe gniazda, a nierzadko nawet kopać tunele niczym podziemny pająk. Dysponuje dość silnym jadem. Potrafi strydulować. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES.
Fot. 4: Hak goleniowy na pierwszej parze odnóży. Autor zdjęcia: Michał Kula (Michal302)
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 4 |
Trudność hodowli | 2 |
Dostępność | 1 |
Liczba wyświetleń: 3