1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2
0

Avicularia sp. Peru purple – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}perupurple1{/gallery}

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Avicularia sp. Peru purple, lub Avicularia sp. Iquitos

Nazwa polska:

-brak-

Występowanie

Ameryka południowa: Peru.

Biotop

Las deszczowy.

Wygląd

Samice średnio dorastają do ~8 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~18 cm. Samce nieco mniejsze. Ubarwienie kolory grafitowego, Odwłok czarny częściowo pokryty czerwonymi włoskami. Odnóża również pokryte włoskami jednak jasnymi. Końcówki odnóży jak u większości rodzaju Avicularia, zakończone pomarańczowymi włoskami.

Terrarium

Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Jako podłoże możemy zastosować np.: włóko kokosowe, lub torf o grubości ~3,5 cm. Ścianki terrarium możemy wyłożyć korkiem, po którym pająk bez problemu będzie mógł się wpinać. Ponad to możemy zastosować popularne w ostatnich czasach tuby korkowe, w których ptasznik może uwić sobie gniazdo. Innymi ważnymi elementami są: wentylacja zapewniająca odpowiednią cyrkulację powietrza, oraz miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, oraz pomoże w utrzymaniu wilgotności na dostatecznie wysokim poziomie.

Młodsze osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: na mocz, lub po żywności). Tutaj podłoże powinno mieć maksymalna grubość ~1,5 cm. Możemy również w danym pojemniczku umieścić na skos kilka patyczków, które pomogą pająkowi w budowie gniazda, i będą jego podporą.

Temperatura

27-29°C z nocnym spadkiem do ~25°C.

Wilgotność

~70-85%.

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Stosunkowo łatwe, musimy jednak uważać, gdyż samice czasami bywają agresywne w stosunku do samca. Jeżeli jednak dojdzie do udanej kopulacji, samica po ~2 miesiącach składa kokon, w którym po kolejnych ~25 dniach pojawiają się nimfy I. Nimfy w tym stadium nie są zdolne do dalszego przemieszczania się, dlatego powinny pozostać w kokonie. Dopiero po następnych ~15 dniach nimfy I zaczynają linieć na nimfy II. W tym stadium powoli zaczynają się przemieszczać, a po ~20 dniach zaczynają ciemnieć. Jest to oznaka zbliżającej się wylinki L1.

Uwagi

Jak wszystkie ptaszniki z rodzaju Avicularia, tak i ten potrafi utrzymywać się na powierzchni wody. Potrafi dobrze skakać. Z powodzeniem można hodować w grupach zapewniając odpowiednią przestrzeń życiową, oraz ilość pokarmu. Nie znajduje się na liści CITES.

Opinia hodowcy:

Nadaje się na pierwszego ptasznika nadrzewnego, i/lub pierwszą Avicularia ponieważ potrafi wybaczyć podstawowe błędy początkujących hodowców. Jest to duży pająk, potrafiący rosnąc do imponujących rozmiarów. Już maluch L1 są stosunkowo duże w porównaniu do innych gatunków tego rodzaju.

Polecany dla:

Początkujących hodowców.

Zdjęcia: matthieu

Liczba wyświetleń: 2

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.