Dorosła samica:
{gallery}balf{/gallery}
Dorosły samiec:
{gallery}balf2{/gallery}
Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Monocentropus balfouri
Nazwa polska:
-brak-
Występowanie
Afryka: wyspa Socotra (gatunek endemiczny)
Biotop
Obecnie brak jest dokładnych informacji na temat środowiska życia tego pająka. Wiadomo jednak że żyje on w różnych warunkach. Zamieszkuje tereny raczej suche, kopie niewielki norki, w których wije sobie gniazdo.
Wygląd
Samice dorastają do ~7 cm DC, oraz ~18 cm z rozpostartymi odnóżami. Jest bardzo atrakcyjnie ubarwiony: odnóża od segmentu tarsus, aż po petalle są niebieskie. Femur podobnie, z tą różnicą iż po bokach jest kremowy. Odwłok jest ciemny (brązowy/czarny) pokryty kremowymi włoskami. Karapaks oliwkowy; chelicery czarne. Samce różnią się od samic: przede wszystkim posiadają niebieski karapaks, a odwłok po części jest niebieskawy. Ubarwienie jednak mniej, lub bardziej zależy od środowiska występowania.
Terrarium
Standardowe terrarium dla tego pająka powinno mieć wymiary ~30x30x25 (dł. x szer. x wys.). Odpowiedni będzie również podobnych rozmiarów plastikowy pojemnik. Jako podłoże powinniśmy zastosować włókno kokosowe z mieszanką pisaku o grubości ~10 cm, z uwagi na to iż pająk ten lubi kopać norki. W zbiorniku z pająkiem powinna być zapewniona dostateczna wilgotność, połączona z dobrą wentylacją. Podłoże można co jakiś czas wymieniać, w celu pozbycia się resztek pokarmu i co za tym idzie np.: roztoczy.
Temperatura
Powinna oscylować w granicach ~28-30°C z nocnym spadkiem do ~25°C.
Wilgotność
70-85%.
Żywienie
Młode osobniki karmimy np.: niewielkimi mącznikami, pinkami, wylęgiem świerszcza, czy karaczanami. Większe osobniki zaś dorosłymi postaciami tych owadów. Można również odławiać świerszcze z łąk, jest to jednak dość ryzykowne posunięcie w uwagi iż owy plankton może być zakażony np.: nicieniami, które mogą zagrozić życiu pająka. Resztki pokarmu należy bezwzględnie usuwać z terrarium.
Rozmnażanie
Trudne. Samiec musi zostać zaakceptowany przez samicę. Niekiedy mimo dojrzałości pary, nie dochodzi do kopulacji, i samiec zostaje zjedzony. Watro jednak co kilka dni próbować. Przed kopulacją należy intensywnie nakarmić samicę. Po udanej kopulacji samica składa kokon po upływie ~80 dni.
Fot 1: Kokon wbudowany w gniazdo
Uwagi
Inne nazwy tego pająka to Socotra blue babon. Nazwa ta pochodzi od miejsca występowania, oraz ubarwienia pająka. Potrafi strydulować, co zaniepokojony czyni. Jad tego pająka jest silny. Wranik w 1999 roku odłowił kilka sztuk z czerwonymi włoskami, przez co brana jest pod uwagę druga forma barwna, lub osobny gatunek. Nadaje się do hodowli grupowej. Nie znajduje się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
-brak-
Polecany dla:
Doświadczonych hodowców.
__________________________________________________________
Skala: 1 – 6
Siła jadu | 4 |
Temperament | 3 |
Trudność hodowli | 3 |
Dostępność | 3 |
Zdjęcia samicy: Miguel Gomez (mitchrobot4@aol.com)
Zdjęcia samca: AlainL, Mac Santos of Philippines
Liczba wyświetleń: 8