Nazewnictwo
Nazwa łacińska:
Tapinauchenius plumipes
Nazwa polska:
Ptasznik mahoniowy.
Wymowa:
Tapinałkenius plumipes
Występowanie
Ameryka południowa: Trynidad i Tobago.
Biotop
Ptasznik nadrzewny, zamieszkujący lasy deszczowe.
Wygląd:
Średniej wielkości pająk. Samice dorastają do ~5 cm DC, oraz ~12 cm z odnóżami. Ubarwienie tego pająk to głównie różne odcienie brązu. Na odnóżach, oraz odwłoku widoczne są niewielki, czerwone włoski.
Terrarium
Dla dorosłej samicy odpowiednie będzie terrarium o wymiarach ~25x25x30 cm. Ważne aby wysokość była wyższa, ponieważ jest to ptasznik nadrzewny. Najlepszym podłożem będzie włókno kokosowe, zmieszane z torfem, o grubości ~3,5cm. W terrarium możemy zastosować tuby korkowe, które pająk wykorzysta do uwicia sobie gniazda, a ścianki terrarium wyłożyć korkiem prasowanym. Podniesie to estetykę, a pająk będzie mógł się bez problemu wspinać bez ryzyka upadku. Ważnym czynnikiem jest również wentylacja, zapewniająca cyrkulację powietrza na dostatecznie wyskoki poziomie, oraz miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka.
Młode osobniki trzymamy w odpowiednio mniejszych pojemnikach (np.: po kliszy). Tutaj stosujemy mniejszą ilość podłoża ~1,5 cm. Wielu hodowców stasuje również dwa patyczki ułożone w pojemniki pionowo na skos, które są podporą dla gniazda.
Temperatura
~28°C, z zalecanym nocnym spadkiem do ~25°C.
Wilgotność
~80%.
Żywienie
Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.
Rozmnażanie
Stosunkowo łatwe. Para chętnie kopuluje. Aby zmniejszyć ryzyka zjedzenia samce przez samicę, przed kopulacją należy ją dobrze podkarmić. Po udanej kopulacji, samice może złożyć kokon (co zwykle robi po ~1,5 miesiąca). Po ~25 dniach kokon należy odebrać, i inkubować w odpowiednich warunkach.
Uwagi
Są to dość szybkie, i potrafiące skakać pająki. Nie znajdują się na liście CITES.
Opinia hodowcy:
Tapinauchenius plumipes, są dość płochliwymi pająkami. Zaniepokojone bronią się ucieczką. Preferują ruchliwy pokarm (np.: świerszcze, karaczany, czy szarańcza). Szczególnie młode osobniki są podatne na znaczne, oraz szybki skoki temperatury, dlatego należy mieć to na uwadze.
Polecany dla:
Średnio doświadczonych hodowców.
Liczba wyświetleń: 2