1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11
0

Poecilotheria striata – ptasznik

Dorosła samica:

{gallery}striata{/gallery}

Dorosły samiec:

{gallery}striata2{/gallery}

 

Nazewnictwo

Nazwa łacińska:

Poecilotheria strata

Nazwa polska:

-brak-

Wymowa:

Poeciloteria striata

Występowanie

Azja: Indie

Biotop

Las tropikalny. Nadrzewny tryb życia.

Wygląd

Samice dorastają zazwyczaj do ~7 cm DC, natomiast z rozpostartymi odnóżami do ~18 cm. Samce standardowo – mniejsze i smuklejsze od samic. Odnóża są kolorów: czarnego, i kremowego, z nielicznymi żółtymi wstawkami. Przez środek karapaksu przebiega kremowo-czarna gruba linia. Odwłok również zdobi charakterystyczny dla tego rodzaju kremowy ornament.

Terrarium

Odpowiednie będzie terrarium o wymiarach np.: 30x30x40 cm. Oczywiście może być większe, to już zależy od nas. Najlepszym podłożem jest o grubości ~4 cm. Jest to nadrzewny ptasznik, dlatego terrarium można wyposażyć w ściankę i/lub tubę korkową, po której pająk będzie mógł się wspinać, oraz uwije sobie gniazdo. Ważnym elementem jest również miseczka z wodą, która zapobiegnie odwodnieniu pająka, i jego śmierci. Niezbędna jest również wentylacja, która zadba o odpowiednią cyrkulację powietrza.

Młode osobniki trzymamy np.: w pojemnikach na mocz. Tam podłoża dajemy troszkę mniej: ~1,5 cm. Wiele hodowców również umieszcza w takim pojemniku patyczki na skos, które są podporą dla gniazda. Często też hodowcy popełniają błąd, robiąc zbyt duże dziurki wentylacyjne, przez które pająk ucieka.

Temperatura

Temperatura za dnia powinno oscylować w granicach ~26-28°C z nocnym spadkiem średnio do ~24-25°C.

Wilgotność

~75-80%.

Żywienie

Młodym osobnikom podajemy połowę mącznika, pinki, itp. Dorosłe natomiast karmimy drewnojadami, karaczanami, świerszczami, szarańczą itp. Musimy pamiętać również aby pozostałości niedojedzonego pokarmu usunąć z terrarium. Warto wiedzieć, że po larwach (np.: mącznikach, czy drewnojadach) nie pozostają resztki (chyba że ptaszniki nie zje całego), natomiast po karaczanach, żukach, świerszczach itp. zawsze pozostają resztki w postaci nie strawionego pancerzyka.

Rozmnażanie

Trudne. Samica podczas spotkania z samem często go pożera, i nie dochodzi do kopulacji. Jeżeli jednak go zaakceptuje, to przy odpowiedniej ilości pokarmu, oraz miejsca mogą żyć razem nawet przez kilka tygodni (były przypadki że nawet miesięcy!). Para kopuluje najczęściej nocą, oraz wczesnym ranem. Po kopulacji samiec musi napełnić bulbusy, aby muc ponownie przystąpić do kopulacji. Po ~2-8 miesiącach samica składa kokon w którym po kolejnych ~25 dniach zaczynają się pojawiać pierwsze pająki zwane nimfami w stadium I ( w ilości średnio kilka-~80). Po następnych ~20 dniach pająki linieją stając się zdolnymi do przemieszczania się (czasami nawet pożywiania) nimfami II. Po ~25 dniach pajączki zaczynają ciemnieć liniejąc na w pełni ubarwionego, szybkiego pająka L1.

Fot: Kokon

Uwagi

Bardzo szybkie, agresywne, dysponujące silnym jadem ptaszniki. Przy zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni, oraz pokarmu z powodzeniem można hodować w grupach. Dobrze skacze. Nie wyczesuje włosków parzących z odwłoka. Nie znajduje się na liście CITES, dzięki czemu nie wymaga posiadania żadnych dokumentów. Podczas hodowli można, a nawet zaleca się naśladowanie pór roku według określonego schematu dla regionu występowania.

Opinia hodowcy:

-brak-

Polecany dla:

Doświadczonych hodowców.

 

Zdjęcie: Mac Santos from Philippines, matthieu, Jmugleston

Liczba wyświetleń: 11

Post Comment

Wykryto AdBlock! Wyłącz AdBlock, aby kontynuować korzystanie ze strony. Prawy górny róg przeglądarki.